7 Kasım 2016 Pazartesi

Blog Güncelliği Üzerine

8 yorumlar
Blog Güncelliği Üzerine
Blog Güncelliği Üzerine Düşünceler
 Bloglar sürekli güncel olmalı mıdır ? Yoksa tam tersi mi ? Blogların insanlar üzerinde bırakmış olduğu etkiye bakacak olursak insanların gözünde bloglar sürekli güncellenen yazı dizinlerinden oluşmaktadır. Yazmış olduğunuz yazıların diğer yazılarla olan ilişkilerine, içerik benzerliğine göre ve daha fazlasına dikkat ederek yazılarımızı yazıyoruz. Önceki yazılarımda belirtmiş olduğum üzere paylaşmış olduğumuz yeni yazıların eski yazılarımızı tekrar etmemesi çok önemlidir. Haliyle sizde bir konuda sürekli olarak kendinizi geliştirmek zorunda kalıyorsunuz.
Siz kendinizi geliştirdikçe ise sürekli içerikleriniz artıyor, yeni fikirler elde ediyorsunuz. Bir konu düşünün. Çoğu insan tarafından yüzeysel karşılanabilecek bir konu. Sadece bu konu hakkında düşünmeniz ve bu konu hakkında sürekli blog yazmanız o konu hakkında çok derine inmenize, çok yüzeysel olarak karşılanabilecek konuda diğer insanlara faydalı olacak ayrıntılı bloglar yazmanızı sağlayacaktır.

Ama sürekli yazı yazma şansınız olmayabiliyor. Bloglarınızın aynı güncelliğe sahip olup olmaması hayatımızdaki planların sürekli değişmesi ve birçok sebepten ötürü değişebiliyor. Güncel olmayan bir blog ise yazmış olduğunuz blogun yazım tarihi ile birlikte yayınlanıyorsa okuyucu daha güncel bir blogta aynı konuyu araştırmakla meşgul oluyor. İnsanların bloglarınızın tarihiyle değilde içeriğiyle ilgilenmesi insanlık adına genel bir bilgi,fikir paylaşımı için çok iyi olur. Bir bilgi deposunun sırf yazım tarihi sebebi ile arkaplana atılması o paylaşılan blogların bir süre sonra hiçbir şey ifade etmediğini mi anlatıyor? Bence hayır! İnsanların fikirsel açıdan bakış açılarını değiştirerek önceliğin içerik olması gerektiğini düşünüyorum.

Daha önceden belirttiğim gibi güncel olmayan bir blogun çöp blog olması benim bakış açım içerisinde yoktur. Güncel olmayan ve çoğu güncel blogta bulamayacağınız bilgilerin bulunduğu bir blog sürekli güncel olan ama aynı şeyleri tekrar eden blogtan daha iyidir.

8 yorum :

 1. Merhaba,Ben de katılıyorum.. Sık yayın paylaşmak pek de kolay değil..Ben blog dünyasına yeni adım attım. Bloguma beklerim :) Genel olarak haftada en az iki yayın yeterli midir? Sevgiler,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk içeriklerinizi çok büyük zorluklarla oluşturacaksınız. Ben ilk blog yazmaya başladığımda haftada bir blog yazıyordum. 1 blogu oluşturma sürecim 1 haftayı alıyordu. Ancak daha sonra elleriniz yazmaya alıştıkça o düşünce akışını hiç bozmadan taslaklarınızı oluşturmaya başladığınız anda daha uzun ve kaliteli içerikleri çok kısa sürelerde oluşturacaksınız. Kendinizi geliştirdiğinizin ve vaktinizin olduğunu düşünüyorsanız haftanın belli günlerinde düzenli olarak blog yazabilirsiniz. Düzenli periyotlarla blog yazmanız insanlarında düzenli zaman aralıklarında websitenize girmesini sağlayacaktır.

   Sil
 2. Bende şöyle bir açıklama getirirsem nacizhane Her gün gereksiz ve manasız paylaşımlar olması yerine temiz kaliteli bir paylaşım olması daha iyi olduğunu düşünüyorum ben Güncel olmak evet önemli sizin dediklerinize katılıyorum İçerik güzel olduktan sonra inanın haftada 1 tane atsanız bile okuyanlar sizi bırakmaz diye düşünüyorum ben :) Birde vazifeler yaşam iş aile hayat hızlı akarken hepimizin koşturması ve vazifelerimiz farklı farklı olmakta yetişip yazmak kolay değil üretirken ürettiğini karşı tarafa aks ettirmek sevmesini sağlamak inanın kolay olmamakla meşakatlide bence yavaş ama edim adımlarla gitmek daha mantıklı :) Güzel yazınız için teşekkürler...

  YanıtlaSil
 3. Katiliyorum niteligi bozmayacak sekilde güncellemek en iyisi. Her gün yayin yapacagim diye kaliteden ödün vermemeli. Takipteyim ben de beklerim.
  Deryaninsporgunlugu

  YanıtlaSil