4 Ocak 2016 Pazartesi

Yazı Yazma Teknikleri 2

2 yorumlar

Bu yazımı okumadan önce bu yazının diğer bir yazı olan "Yazı Yazma Teknikleri 1" adlı yazımın devamı olduğunu belirtmek istiyorum ve bundan önceki bağlantılı olan diğer yazılarımı okumanızı tavsiye ediyorum.

Blogumu Paylaşmadan Önce Son Düzenlemeler

Düzenlemeleri yapmadan önce yazınızı baştan sona kadar okuyun. O yazmış olduğunuz notlarında tamamını okuyun. Kenarlara, köşelere almış olduğunuz notları okuyun. Dikkatinizi toplayın ve sadece yazmış olduğunuz konuya yönelin. Dinlemiş olduğunuz müzikler her ne kadar taslağınızı yazarken önemliyse taslağın yazı haline dönüşüm evresinde de çok önemlidir. Bu yüzden bu dönüşüm evresinde de dikkatinizi dağıtacak şeylerden uzak durmaya özen gösterin. Ben genellikle yazı yazarken klasik müzik dinlerim. Çünkü konuya odaklanmamda hiç sıkıntı çıkardığını görmedim. Eğer sıkıntı çıkardığını görmeye başlarsam bu tarz müzikleri de dinlemeyi yazı yazarken kısıtlayabilirim. Taslağın düzenlenip tamamen bir yazıya dönüşmesinde odaklanmanın önemine geçelim. Örneğin ben bugün taslağı yazdım. Yarın sabah, yarından sonraki gün veya 1 hafta sonra o yazmış olduğunuz yazıyı düzenlemek için girdiğinizde yabancılık çekeceksiniz. Bu yabancılığı çekmemeniz için ilk önce yazının için kendini bulmanız gerekiyor. Yazının o havasına girebilmek için yazının içinde kendinizi bulabilmeniz için bu ısınma evrelerinden sonra yazının içine yavaş yavaş girmeye başlıyorsunuz. Yazı yazmak aslında bir nevi spor yapmak gibidir. İşte bu havaya girdikten sonra yazınızdaki eksiklikleri, okuyucu açısından değerlendirmeleri, bana göre anlamsız olan aşırı duygusal yazılmış olan yerleri, aşırı kelime tekrarlarını, yazıyı okurken farklı bir gözden okuyarak okuyucu gözünden yazının okunabilirliği, yazının akışkanlığına kadar değerlendirebiliyor olacaksınız. Bunun için dediğim gibi yazınızın taslağının tamamını ekstra kaydetmiş olduğunuz notları, resimleri vs. gözden geçirdikten sonra taslağınızın dönüşüm evresine geçebilirsiniz. 

Bloguma Resimleri Nasıl Eklemeliyim ?

Blog yazarlığını diğer yazarlıklardan farklı kılan özelliklerden en önemlisi bilgisayar bilgisinin yazmak kadar önemli olmasıdır. Bilgisayar bilginiz sınırlıysa blog yazarlığınızın devamı ve gelişebilirliği açısından geliştirilmesi gerekiyor. Blog yazarlığında hazırlamış olduğunuz yazının yanısıra web-sitenizin tasarımı, web-sitenizin tasarımının güzel olmasının yanında sektör sahiplerinin belli başlı kurallarına uygun olarak bu tasarımların hazırlanıyor olması gerekiyor. Arama motoru optimizasyonunun yanında kullanıcılara nasıl ulaşabileceğinizi araştırıyor olmanız, yazıları yazabilme kabiliyetinizi geliştirmeniz, ekstra olarak o evinizi yani blogunuzu güzelleştirmeniz için elinizden gelenleri yapmalısınız. Bu bağlamda blogunuza resimleri ekleme biçiminize kadar çok küçük bir ayrıntı gibi görünsede çok önemlidir. Şimdi herhangi bir arama motorundan yazmış olduğunuz konuyla alakalı bir resim bulmalısınız. Yada güvenilirlik açısından bu resmi kendinizin sahip olmuş olduğu bilgisayar bilgisi ile bilgisayarınızda hazırlayabilirsiniz. 
Bloguma Resimleri Nasıl Eklemeliyim 1 ?
Telif hakkı bulunmayan bir resim bulun. Siz farklı bir arama motoru kullanabilirsiniz.
Herhangi bir resime tıklayın. Sağ tıklayıp resmi bilgisayarınıza kaydedin. Dediğim gibi Telif hakkı olmamasına özen gösterin. Telif hakkı olan bir dosyayı asla domaininize yükleme gibi bir yanlışa düşmeyin. 
İndirmiş olduğunuz dosyanın adını blogunuzla uyumlu olacak şekilde mesela blogunuzun başlığı Blog Nasıl Yazılır ise resminizin ismide blogunuzun başlığıyla içeriğiyle uygun olacak bir şekilde değiştirip kaydedin.
Blogger'a giriyoruz. Yazı düzenleme panelimizdeki üst menüden Resim Ekleyin butonuna tıklıyoruz.
Dosya seç butonundan Bilgisayarımızdaki resmimizi seçiyoruz ve yüklüyoruz.
Resmimize tıklıyoruz. Başlık Ekleye tıklayıp Resmimizin başlığını ekliyoruz. Resmi açıklayın bir metin giriniz. Daha sonra Özelliklere tıklıyoruz.
Resmimizin başlığını ve alternatif metin girip tamam'a tıklıyoruz.2 yorum :

  1. hocam kayt witgeti nasıl eklenir kodlara?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Kayıt widgeti derken blog kayıtlarından mı bahsediyorsunuz ? Sorunuzu biraz daha ayrıntılı yazabilir misiniz ?

      Sil