1 Aralık 2015 Salı

Yazı Yazma Teknikleri 1

12 yorumlar
Bloggerda Yazı Yazma Teknikleri
Bloggerda Yazı Yazma Teknikleri

Bu yazımı okumadan önce bu konuyla alakalı bir önceki yazım olan  <--Blog Yazmak İstiyorum. Nasıl Başlamalıyım --> okumanızı kesinlikle tavsiye ediyorum.

Artık bir blogger hesabımız var. Bir web-sitemiz var. Peki şimdi ne yapmalıyız ?Şimdi bir web-sitemizde olduğuna göre artık geriye kalan tek şey bundan sonra yapılacak doğru adımların sırasıyla uygulanmasıdır.Blogunuzu Neden Açtınız ? Blogunuzu Yazmanızdaki Amaç Nedir ?

Blogumu Yazmamdaki Amaç
Herkesin bir blogu açma amacı vardır. Sizinde blogunuzun amacınızı bilmeniz ve bu amaç doğrultusunda belli başlı bir düzen oluşturmanız için planlamalar yapmanız gerekmektedir. Ben genellikle planlarımı Microsoft OneNote üzerinden yapıyorum. Yapılacaklar listesi oluşturmanız - bilgisayar olsun olmasın elle de olabilir - sizin yapacağınız işleri, yazacak olduğunuz, unutmamanız gereken yerleri hatırlamanız yazılarınızı yazmanız konusunda size çok yardımcı olacaktır. 
Blogunuzun amacını belirleyin ve o amacın çerçevesinden çıkmamaya özen gösterin. Konudan fazla sapmamaya özen gösterin. Konularda genişlemeye giderek daha fazla araştırma yapabilirsiniz. Konularınızın artışı konusunda çok iyi olur. Yazmış olduğunuz konuların sayısı arttıkça hedef kitlenizde artacaktır. 


Yazılarımızı Yazmadan Önce Araştırmalar

Yazılarımız İçin Araştırma Yapmak
Yazılarımız İçin Araştırma Yapmak

Blogunuzun belli bir konusu var ve bu konu üzerinde araştırmalar yapmaktasınız. Bu araştırmalarınız için online olarak takip ettiğiniz bloglar olacaktır. Bu blogları okuma listemizden takip edebilmeliyiz. Blogger Okuma Listesi bize yardımcı olacaktır. Eklemek istediğimiz blogları www.blogger.com adresine giderek ekleyebiliriz. Alt kısımda Blogger Okuma Listesi'ni görebilirsiniz. Açılır-Kapanır menüye sahip bu kısım, oldukça kullanımı kolay olup , en son yazılan blogları - en son bloglar en üst kısımda ve en eski yazılar en aşağı biçimde kalabilecek şekilde - takip edebilirsiniz. Bunun için çekmiş olduğum videoyu aşağıda izlemenizi tavsiye ediyorum. 


Okuma Listemizi nasıl kullanacağımızı da öğrendiğimize göre artık seçmiş olduğumuz konu üzerindeki ilerlemelerimizi daha rahat bir şekilde takip edebiliriz. Bundan dolayı ilerlememizi de biraz kendi gözlerimizle görmüş olacağız.

Yazımı Nasıl Yazmaya Başlamalıyım ?

Acaba ne yazsam diyeceksiniz. İlk yazınızı yazmanız bu işin ehli olabilmek için bu işin ilk kurallarındandır. Bir işe başlamanız o işi bitirmenizin yarısıdır. Başlayın ve bitirin. İlk olarak klavyelere dokunmaya cesaret edin. Ben yazabilirim dedikten sonra klavyelere dokunmaya başlayın. Biraz ilk başta yavaş olacaksınız ama daha sonra hızlandıkça hızlanacaksınız ve hızınıza kimse yetişemeyecek. Klavyelerdeki o tuşları hissedin ve yazmaya devam edin. Düşünce akışınızı kesebilecek hiçbir şey etrafınızda olmasın. Konsantre olun ve devam edin. Eğer müzik ile yazacağım diyorsanız bu dinlemiş olduğunuz müziklerin konsantrasyonunuzu etkilemeyecek dikkatinizi dağıtmayacak müzikler olması gerekmektedir. Yazmış olduğunuz masanızda bile dikkat dağıtıcı herşeyi kaldırın. Atıştırmayı falan geçelim. Yaptığınız işlerde başarılı olmanızın birinci sırrı bir işi yaparken sadece o işi düşünmenizdir. 

Yazılarınızın taslağını üç farklı şekilde oluşturabilirsiniz. 

 1. Blogger ile taslaklarınızı oluşturabilirsiniz
 2. Microsoft Word ile bloglarınızı oluşturup yine Microsoft Word üzerinden paylaşım yapabilirsiniz. Direkt olarak blogger ile bağlantı kurulabiliyor.
 3. Nostalji sevenlere gelsin. Taslağınızı bir kağıt üzerinde hazırlayabilirsiniz. Ben kağıt üzerinde hazırlık yapıyorken genellikle mavi tükenmez kalem kullanırım. Çünkü kırmızı tükenmez kalem çok fazla dikkatimi dağıtır. Dikkat dağıtıcı renklerden kaçınınız. Kırmızı tükenmez kalemimi sadece - böyle şema tarzı aşağıdaki şekilde görmüş olduğunuz gibi - bu durumlarda kullanıyorum. Sayfa kağıdı olarak - hala kullanılıyor mu bilmiyorum ama satan yerler illaki vardır - saman kağıdı öneriyorum. Hafif sarımsı oluyor. Onda yazı yazmak daha keyifli oluyor. Zaten amacımız hem faydalı hemde başkalarına faydalı olurken keyif alabilmek. Her ne kadar zor gibi görünse de aslında hiçte zor değil. 
UYARI:Yazılarınızı Blogger üzerinde hazırlıyorken otomatik kaydetme özelliğine dikkat edin. Yazılarınızı düzenlemek için girmeseniz bile sürekli kaydedip çıkın. Çünkü tüm bilgileriniz kaybolabilmektedir.

Blog Yazarlığına Başlangıç kitabımdan şimdi bir alıntı yapacağım. Bloglarımızın taslağını nasıl oluşturduğuma dair farklı bir açıdan bakabileceksiniz. Resmi bilgisayarınıza kaydedip çalışabilirsiniz. 
Blog Yazarlığına Başlangıç, Syf 11, Ramazan ALTINTOP


Yazacak olduğunuz ilk yazının sonuçları:

 1. Kalitesi düşük bir yazı olacaktır. Moralinizi bozmamanız gerekir. Çünkü herkes kötü bir yazı ile başlar ve yazdıkça yazma kolaylığınız ve kaliteniz artacaktır. 
 2. Blogunuzda alt başlıklar arası kopmalar yaşanır. Konudan sapmalar yoğundur.
 3. DİKKAT(KIRMIZI NOKTA):Okuyucu üzerinden yazılarınızı yazarsınız. Örneğin en basit yapılan hatalardan biri yazının sonuna arkadaşlar, yazım hakkındaki düşüncelerinizi lütfen belirtin tarzı klasik türk acındırma metodlarının kullanılmasıdır. Bu tarz duygusallıklardan kaçmalısınız. Bu profesyonel bir iştir. Yazınızı yazarsınız ve eğer okuyucunuz beğenirse yorumunu yapar. Siz yorum isteğinizde bulunduğunuz zaman okuyucu yorum yapacak olsa bile yorum yapmadan sayfanızdan kaçacaktır. Özgüveniniz yüksek olsun.
 4. Tek seferde genellikle yazılıp paylaşılır. Bir bloggerın, blog yazarının bilmesi gerekenlerden biride bu konudur. Yazmış olduğunuz yazılar yazma alışkanlığınız olmadığı için çok fazla hata içereceğinden dolayı tek seferde yazılıp paylaşılma hatasına düşülmemelidir. Blogunuz için yazmış olduğunuz yazı üzerinde çalışmalara devam edin. Cümle yapılarına, cümlenin okuyucular tarafından nasıl karşılanabileceğine, yazmış olduğunuz cümlelerin uzun olup olmadığına, uzunluk bir kenara, kolay anlaşılabilirlik dersek daha doğru olur. Kolay anlaşılabilirlik daha önemlidir. Cümleleriniz arasındaki uyuma kadar dikkat edin. Taslağınızın tam hazır olduğundan emin olun. 
 5. Bloglarınızda resim eksikliği, yada yanlış görsel kullanımı. Bu konuda resimlere bloglarınıza yanlış ekleme blog yazarları tarafından genel olarak yapılan hatalardan biridir. Bunu daha sonra ayrıntılı anlatacağım.
 6. Dil Bilgisi Kurallarını ihmal ederek yazı yazmak. Bu konu üzerinde fazla araştırma yapmadım. Ancak yazmış olduğunuz yazıların %100 olmasa da belli bir oranın üzerinde(+70%) olması gerekmektedir. Dil bilgisi hataları okuyucularınızın yazınızı okumadaki zorluğunu arttırır. Dikkat dağınıklığı yazılarınızın okunurluğunu azaltır. 
 7. DİKKAT(KIRMIZI NOKTA):Yazılarınızın taslağını yazarken çok beklemek. Yazılarınızın taslağını yazarken yazabildiğiniz kadar hızlı yazmaya özen gösterin. Çünkü beyninizi beklemeye almaya başladığınız anda beyninizde düşünce bölünmeleri yaşanacaktır. Beyninizin kulağınıza fısıldadığı herşeyi yazmaya özen gösterin. Gerekli veya gereksiz herşeyi yazın. Sonuçta bir blog taslağı oluşturuyoruz ve hemen paylaşmayacağız. Bunun için rahat olun. Dil bilgisi , dil kullanım yanlışlarına düşerim diye korkmayın. Başlayın ve akın gitsin.
 8. DİKKAT(KIRMIZI NOKTA):Yazılarınızı yavaş yazmanız... Yazılarınızı yavaş yazmanız demek beyninizin size söylemiş olduğu düşünceleri geriden takip etmek demektir. Bu yüzden on parmak kullanımına yakın bir klavye alışkanlığıyla yazılarınızı yazarsanız hiç sıkıntı çekmezsiniz. Yazabildiğiniz kadar hızlı yazın. 
 9. Yazılarınızı altbaşlıklar halinde düzenlememek. Yazıların paragraf şeklinde düzenlenmeden paylaşmak en büyük hatalardan biridir. Bu yüzden yazılarınızı düzgün bir şekilde altbaşlıklara ayırın. Altbaşlıklarınızı oluştururken de kısa ve öz olmasına okuyucu tarafından anlaşılabilir olmasına dikkat edin. Altbaşlıklarınızın içerdiği yazı ile uyumlu olması gerekir. 

12 yorum :

 1. Blog yazarlığı hakkında vermiş olduğunuz faydalı bilgiler için teşekkürler.Eminim Blog yazan arkadaşlar için faydalı bir kaynak olmuş.Saygı ve sevgilerimle

  YanıtlaSil
 2. Blogla ilgili en farklı bilgiyi siz vermişsiniz. O kadar çok siteye baktım ki hepsi birbirinin aynı emeğinize sağlık.Güzel bir yazı olmuş.

  YanıtlaSil
 3. merhaba bloğunuzu yeni keşfettim takipdeyim bana da beklerim :)

  YanıtlaSil
 4. Faydalı bir yazı olmuş. Teşekkürler...

  YanıtlaSil
 5. Merhaba Ramazan.Gerçekten siteni ihmal ettim son zamanlarda.Çok yararlı bir öğreti idi yine. Bizlerin,kendi bloğumuzun patronu olmamız gerekiyor.Destek almak da bir yere kadar.Ben yavaş yavaş anlamaya başlıyorum.Eğer bir gün siteme yolun düşerse uyarıların beni sevindirir.Bilgiler için teşekkürler.Ben şimdi bakayım seni izlemeye almış mıyım,bilmiyordum çünkü.Hep yardım aldım bugüne kadar.Artık hürüm.Taslağa çekilmiş bir dünya yazım var.Onları dikkatle yayınla butonuna basıp siteme aktarırım.Sağlıcakla kal.Ece ablan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsanlara faydalı olduğumu düşünmemi sağlayan siz değerli okuyucularımın yorumları, yazacak olacağım sonraki yazılarım için birer destektir. Bu destekleriniz sayesinde daha iyi daha kaliteli yazılar yazarak insanlara faydalı olmak umuduyla teşekkür ediyorum Ece abla.

   Sil
 6. Teşekkürler.Çok faydalı oldunuz.

  YanıtlaSil