1 Mart 2015 Pazar

Bloglarımızdaki Ziyaretçi Niteliği

2 yorumlar
Bloglarımızı yazmamızın amacı hem bir konu hakkındaki fikirlerimizi paylaşmak hemde bu paylaşmış olduğumuz fikirleri hedef kitlemize ulaştırmamızdır. Bu hedef kitlemize ulaştırma amacını koymamız blogumuzu açmadaki en önemli amaçtır. Bu amacın gerçekleşmemiş olması sizin blogunuzda paylaşmış olduğunuz fikirlerinizi, düşüncelerinizi sadece sizin olduğunuz bir dünyada blog yazmaya benzer. Bu yüzden yazmış olduğumuz yazılarımıza anlam katan en önemli etkenlerden biri ziyaretçilerimizdir.

Bloglarımıza giren ziyaretçilerimizin nitelikli olması en önemli etkenlerden biridir. Ben blog yazarlığı dersleri hakkında blog yazıyorum. Eğer web siteme giren kişinin ilgilenmiş olduğu konular hakkında yazılar yazmıyorsam ziyaretçim nitelikli değildir. Yani ziyaretçi web sitemizi boşuna ziyaret etmiş olur ve bizim web sitemize ziyaretinin bir anlamı yoktur. Ziyaretçilerimizin nitelikli olabilmesi için bizim doğru bir şekilde blogumuzun ismini ve başlığını belirlememiz gerekmektedir. Çoğu zaman blogumuzun ismi yüzünden yanlış nitelikteki ziyaretçilerimizi web sitemize çekebiliriz. Bu yanlış ziyaretçilerin yani yanlış hedef kitlenin doğru bir hedef kitleye dönüşebilmesi için bizim atacağımız adımlar çok önemlidir.

 Görmüş olduğunuz üzere blog yazarlığı dersleri yazdığım zaman blogumun başlığının ve adresinin ne kadar önemli olduğunu görüyorsunuz. Ayrıca açıklamanında büyük bir önemi var. Açıklamamız web sitemizi yanlış anlaşılmasına sebep olursa nitelikli ziyaretçi elde edemeyebilirsiniz. Elde etmiş olduğumuz ziyaretçilerin nitelikli olması için hem açıklamamızın hem blogumuzun başlığının hemde blogumuzun adresinin çok önemi vardır. Bu üçlü web sitemizdeki hedef kitlemize ulaşabilmemiz için çok büyük bir etken olmaktadır.

Bloglarınızdaki ziyaretçi sayınızı çok önemsemeyin. Günlük ortalama 100 ziyaretçinizin olduğunu düşünün. Ancak bu 100 ziyaretçinin web sitenizde ortalama kalma süresi 3 saniyeyse bu 100 ziyaretçinin hiçbir önemi yoktur. Bir diğer web sitenin ise 50 ziyaretçisi olsun. Bu 50 ziyaretçinin web sitede kalma süresi ortalama olarak 60 saniye olsun. İşte burada nitelikli ziyaretçilere sahip olan site 2. web sitedir. Ayrıca başarılı olan web sitede 2. web sitedir. Ne kadar çok ziyaretçinizin olduğunun çok önemi yoktur. Ne kadar çok kişiye faydalı olabildiğinizin önemi vardır.

2 yorum :

  1. Doğru söylüyorsunuz dediklerinize katılıyorum. Bloğunuza google görsellerden gelip çıkan ziyaretçinin hiçbir önemi yoktur. Bu ziyaretçinin önemsiz ve anlamsız bir ziyaret olduğunu google da farkediyor ve o bloğu aşağı sıralara çekiyor. Bir ziyaretçi blounuzu ziyaret ettiğinde uzun süre kalmalı diğer yazılarınızada bakmalı ve başka zaman mutlaka geri dönüş yapmalıdır. bunu başarırsanız nitelikli bir bloğa ve okuyucuya sahipsiniz demektir.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Evet, Bir ziyaretçi bloğumuzu ziyaret ettiğinde uzun süre kalmasını sağlamalıyız. Benim düşünceme göre bu uzun süre kalmasını tasarımın güzelliğiyle ve paylaşmış olduğumuz yazının okunabilir olmasına bağlayabiliriz. Paragraf, virgül, nokta, eklenilmeyen resim olan bir içerik okuyucunun gözünü yorup web sitemizden kaçmasına sebep olur. Google görseller konusuna değinirsek, bloglarımıza eklemiş olduğumuz resimleri doğru alt başlıklar verirsek google görsellerde'de mesela Bloglarımızdaki ziyaretçi niteliği diye arama yaptığınızda. direkt bu link çıkabilir. Ancak doğru bir alt başlıkla bu başarı sağlanabilir. Aksi halde yazmış olduğunuz blogdaki resmin yazıya görsellik dışında fazla bir etkisi olmayacaktır.

      Sil