5 Aralık 2014 Cuma

Yorum yaptı. Düşündüm.

8 yorumlar


Bu Yorum Blog mu ?


Bu Yorum Blog mu ?
Böyle bir saçmalığı bu nereden çıkardı diyebilirsiniz :) Son dönemlerde yazılarıma yapılan yorumları inceliyorum. Çok daha az yorumlar yapılıyor fakat hepsi uzun uzun yazılmış birer blogdan ibaretti. Buradan o uzun ve anlamlı yorumlarını yazan takipçilerime çok teşekkür ediyorum. Yorumlarınız benim için hazinedeki bir altın bilezik gibidir. 


Yazılmış olan son yorumlar bana blog yazmayı anımsattı. Çünkü çok ama çok uzun yorumlar okudum. Benim yazmış olduğum blog kadar yorum atan okuyucularım oldu. Bu beni hem mutlu etti. Hemde bu yorumda blog mu yazmış dedirtmemi sağladı . 

Yorum Yaptı, Düşündüm.

Yorum Yaptı, Düşündüm.Yazılmış olan o değerli yorumlar yazmış olduğumuz bloga her zaman artı bir değer katar. Özellikle yapılan yorum zıt bir yorumsa... Şöyle düşünelim arkadaşlar... Bir kişi blogunuza giriş yaptı ve yazmış olduğunuz bir yazınıza tıkladı. İlk önce yazınızı okudu. Yazınızı benimsedi. Daha sonra biraz daha aşağı inip yorumları okuduğunda benimsemekten vazgeçti ve düşünmeye başladı. Bu yapılmış olan yorumlar insanın düşünmesine olanak sağlıyor. Hemen bir düşüncenin benimsenmemesi gerektiği hakkında bize ipuçları veriyor. Bu yüzden bir blog yazısında yazı kadar okuyucularda o blogun içerisinde olmalıdır. Peki bir blog yazarı okuyucusunu hangi yollarla yazısının içerisine dahil edebilir ? Aşağıya bakınız.

Şimdi sizin bloglar hakkındaki düşüncelerinizi ve bu yazmış olduğunuz bloglara yapılan yorumlar hakkındaki düşüncelerinizi alalım.

8 yorum :

 1. Beğenilerini dile getirip, beğenmedikleri ve değiştirilmesini istedikleri bir noktada okuyucunun yorumuna ihtiyaç duyulabilir. Bu şekilde okuyucu kendisinin önemli, yazarın ulaşılmaz olmadığını düşünecektir ve fikirlerini yorum olarak dile getirecektir. Bir de yazılan yorumlara kısa zamanda geri dönüş yapılması okuyucunun gözünde değerini bir kat daha arttıracağını düşünüyorum. Elimden geldikçe geri dönüt sağlıyorum. Yorum bırakma ayarlarını ise gözetim altında tutmuyorum, sadece gerçek kişi olduğunu anlamak için kullanılan kodlu sistemi kullanıyorum. Ne kadar doğru, orası tartışılır. Yeni bir blog yazarı olduğum için ve henüz geliştirilmesi gereken birçok eksiğim olduğu için pek bir şey de söylemek istemiyorum. Ne olur olmaz.. :)
  Teşekkürler ~

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim ne demek :) Estağfurullah :) Görüşleriniz daima ve daim benim için önemli olacaktır. Sizlerin yapmış olduğu yorumlar benim ilham kaynağımdır. Sizler hazinemdeki birer altın bilezik gibisiniz. Hazinem bloğum. Altın bilezikler okuyucularım.

   Sil
 2. Gel madem zıtlık dedin dürüst olalım biz bizeyiz sonuçta. Blog yazarlarının samimiyetinden kaynaklı şöyle bir yanlış var. Biri benim yazıma yorum yapmış bende gidip yorum yapmalıyım. Bana bu adam yorum yapmıyor yazısı hakkında söylemek istediğim şeyler olsa bile yorum yapmam. Bir nevi gizli anlaşma. İstersen iddiaya girelim. Bana iki gün ver dünyanın en saçma yazısına 100 yorum alırım, bir ay sonra gerçekten çok kaliteli bir yazı ise sıfır yorumla arşivdeki yerini alır. :) "Bu işler böyle işler" diye iğrenç bir espirimsi yapar kaçarım. :)

  Son olarak. Şunlara hiç rastlamadın mı?
  Efenim bloğunuzu yeni keşfettim çok beğendim bana da beklerim. makyajımşekilönümdençekil.uyanıkblogger.hop

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii ki yazılarımıza yapılan yorumların nitelikli olmasıda çok önemlidir. Bu yazımda bu önemin üzerinde fazla durmamıştım.

   Sil
 3. Merhaba,size ilk yorumumu bıraktıktan sonra isminiz ve profiliniz aklımda terini aldı.Bloggerlık bence sorumluluk isteyen ve devamlılığına özen gösterilmesi gereken bir aktivite.Ben genel olarak edebiyatla ilgili şiir,konulu yazı ve sammimi gelen bloggerları takibediyorum.Herkesi takibetme imkanı ve zaten mecburiyeti yok.Ben iki ya da üç defa sanırım,çok ters iki-üç yayına tepkimi rahatça ve üstüne basa basa yorumla verdim.Yazılardaki argo kullanımına,dejenere anlatımlara tahammül edemediğimden, hemen çıkıyor ve özellikle imla kurallarına çok önem veriyorum.Sizin bloğunuz çok kişiye, ben de dahil yararı olan bilgiler içeriyor.Yorum yapmayı seviyorum.Yazılarıma yapılmazsa değil,fakat yaptığım yoruma bir iki kelimeyle dahi olsa cevap verilmemesine gerçekten kızıyorum.Başarılarınız devamı dileğiyle.Sağlıcakla kalın.Ece ablanız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ece abla :) Yorumunuz için ilk önce teşekkür etmek istiyorum. Bloglarda samimiyet hakkındaki düşüncelerimi anlatayım. Samimiyet kadar bu samimiyetin oranını doğru ayarlamak gerekiyor. O oranı kaçırdığımız zaman yazımızın ciddiyeti biraz daha kayboluyor. Yazımızın ciddiyetini kaybetmeden bu samimiyeti kurmak zorda olsa olması gereken birşey :)

   Okuyucular yapmış oldukları yorumlara her zaman cevap vermeye çalışıyorum .Çünkü herhangi bir okuyucumun benim yazıma yapmış olduğu bir yorum bana duyduğu saygısını, benim o yoruma yeni bir yorumla karşılık vermem ise benim ona duymuş olduğum saygıyı gösteririr. Ayrıca yazmış olduğum yorum ekstra olarak o blogumu ziyaret edecek olan diğer insanlara da fayda sağlayacaktır. Çünkü yapılan çoğu yorumun nitelikli, bilgi verici, ders çıkartıcı yorumlar olmasına dikkat ediyorum. Blog yazarı ve okuyucu arasında daima karşılıklı saygıyı ifade edecek ilişki olmalıdır diye düşünüyorum.

   Sizin aklınızda biraz dahi olsa kalıcılık sağlayabildiysem, yazılarımın okuyucularım üzerinde birazda olsa olumlu bir katkısı olmuşsa ne mutlu bana :) İyi günler. Saygılarımla.

   Sil
 4. Pardon,yerini olacaktı:)Yorumumu hep okur göndere basarım ama ...2.ci yanlış:samimi.yaşlılık işte:))Esen kalın.

  YanıtlaSil
 5. Hayırl ısabahlar dileklerimle..
  Her yorum yazarının kişisel düşünceleri yorum kutusuna yansımayabiliyor çoğu zaman.Yorumların doğası diye bir şey var sanki yani yapılan yorumları bile gruplandırmak mümkün biraz incelersek ben bloguma yapılan uzun yorumlardan inanılmaz keyif alıyorum çünkü bu bana yazımı dikkate alıp hem okuduğunu hem de dediğiniz gibi düşünmesine vesile olup fikrini beyan etmesine sebep olmuştur.
  Benim için uzun yorumlar yazdığım yazımın devamıdır yani bloguma yazılan bir blog yazısıdır.
  Saygılar.

  YanıtlaSil