7 Aralık 2014 Pazar

Misafir Blogculuk Kitabı Eleştirim

Yorum yok
Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda okumuş olduğum ve internette her gün ününün arttığını düşündüğüm Serdar Kara Beyin yazmış olduğu mini e-kitap olan "Misafir Blogculuk" kitabını ele alacağım. Kitabı 2 kere okudum
ve tüm yazım hatalarını bulmaya çalıştım. Yazım hatalarını bulmak istememdeki amaç hataların düzeltilip kitabın tekrar internette paylaşılmasına olanak sağlamak istememdir. Ayrıca kitaptaki başlıkların sebeplerine kadar inerek neden böyle bir başlık yazmış ? Neden böyle bir hakkımda sayfası oluşturmuş şeklinde söyleşi yaparak hem eleştirisel hem öğretici bir yazı yazmak istedim.


Nedir Bu Misafir Blogculuk

Misafir blogculuk; kendi yazmış olduğunuz bir yazıyı, içinde site içi linklerin ve yazıyı yazan kişinin hakkında sayfasının bulunduğu yazıdır. Bu misafir blog yazınız başka bir web-sitede yayınlanır. Yani misafir olduğunuz blogda yayınlanır. Oluşturmuş olduğunuz hakkında sayfası ya sayfanın en başında yer alacaktır ya da sayfanın en altında yer alacaktır. Hakkında sayfasını oluşturmanız için göndereceğiniz web sitenin koymuş olduğu kuralları okuduktan sonra göndermenizi tavsiye ediyorum. Eğer koymuş olduğu bir kural yoksa kuralları öğrenmek için diğer iletişim yollarıyla iletişime geçiniz.

Benimde Bir Misafir Blogum Olsun

Benimde Bir Misafir Blogum Olsun
Eğer benimde bir misafir bloğum olsun istiyorsanız tek yapmanız gereken şey misafir blog için kuralların yazılı olduğu bir sayfa hazırlamanızdır ve kullanıcıların sizle iletişime geçebileceği bir sayfa oluşturmanızdır. Bu sitenizde misafir blogculuk kavramını başlatacak en önemli adımlardan biridir.

Misafir Blogculuğun Faydaları

Misafir blogculuğun faydaları 3 tanedir. Ancak bunları burada paylaşmayacağım. Çünkü paylaştığım an hem kitabın yazarının hakkını yiyeceğini düşünüyorum hemde sizi araştırmaya yönlendiremediğimi düşünüyorum. Çünkü amacım bu konunun altında sizleri araştırmaya yönlendirmek... Değerli Serdar Kara Beyin yazmış olduğu mini e-kitaba bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Kitabın bence en güzel yerlerinden biriydi bu 3 faydası ve bunları yazarın fark edebilmesi beni yazara biraz hayran bırakmadı değil :)

Kitaba Yönelik Eleştirilerim

Blogculukta Yazılarımızı Özenle Yazmak
Yazılarımızı özenli yazmak ile ilgili bir çok deyim bulunmaktadır. Her yazımız bizim için ne kadar önemliyse bu misafir bloğa göndereceğiniz yazıya da aynı önemi göstermemiz gerektiğini anlatmış. Bu konuda Serdar Beye kesinlikle katılıyorum. Çünkü özensiz yazılmış bir yazıyı misafir blogculuk yapan bir bloğa göndermeniz ayıp olur. Siz kendi web sitenizde hangi titizlikle yazılarınızı yazıyorsanız başka bir web sitede aynı titizlikle yazmanız o yeni okuyucu kitleniz karşısında size mükemmel bir imaj sağlayacaktır.

Bloglarda Resmin Önemi
Kitabın hemen girişinde bir misafir blog örneğiyle ilgili bir resim var. Fakat çok iyi seçilmiş bir resim bence... Nedenini soracak olursanız bana artı bir değer kattı o fotoğraf. Gösterilmiş örnekteki yazılmış olan yazı bana fayda sağladı. Bu beni çok mutlu etti. Bundan dolayı yazarımıza buradan teşekkür ediyorum. Fotoğraflarımızı seçerken faydalı olup olmamasına da dikkat etmemiz gerekiyor.

Kitapta "MİSAFİR YAZIM YAYINLANDIKTAN SONRA NE YAPMALIYIM" konusu altında bir bölüm var. Bu bölümü ben pek benimseyemedim. Burada biraz çıkarcılık birazda kural gördüm. Bana soracak olursanız misafir blogculuk yapan bir insan kendi web sitesinde bu olayı paylaşmayarak daha mütevazi olabilir. Ama yine bana soracak olursanız "bu blog yazarına bırakılmalıdır" görüşünü savunuyorum. Eğer kendi web sitenizde yayınlayacak olursanız bunun bir faydası okuyucularınızın gözünde bir adım daha atarak bir basamak daha yukarı çıkarsınız. şöyle diyecektir. Ben bu siteyi takip ediyorum ve etmeye devam edeceğim. Çünkü bu blog yazarı çok çabalıyor ve artık başka sitelerde de yazılar yayınlamaya başlamış. Ancak sırf reklam içinde kendi sitenizde paylaşmanıza gerek duymuyorum. Sadece kendi okuyucularınızın o siteye yönlendirmesine sebep olacak. Aslında burada şöyle düşünebiliriz. Okuyucu alışverişi... Eğer bu yazının başlığı "OKUYUCU ALIŞVERİŞİ YAPMAK" şeklinde olsaydı daha doğru olacağını düşünüyorum. Beni burada üzen şey başlık oldu. Sanki zorla bir şey yapmamız gerekiyormuş gibi göstermemesi yazar için daha doğru olurdu.

Blog Yazılarınızdaki Yazım Hataları
Kitaptaki yazım hatalarına değinmek istiyorum. Kitabı okurken beni çok rahatsız etti. Bu yüzden hangi sayfalarda hangi yazım hataları var ? Bunlara değinmek istiyorum. Ben toplamda 23 tane kelime hatası buldum. Bunu yazarın kitabını yazarken ilk başta çok iyi bir şevkle başlayıp daha sonra sıkılarak yazmasına bağlıyorum. Eğer gerçekten çok sıkılmasaydı bu kadar kelime yanlışı olmazdı. Bu yüzden arkadaşlar sıkıldığınız anda ara verin. Gidin kendinize birer çay alın rahatlayın. Daha rahat düşünün. Bu tip hatalara düşmemek için... Gel gelelim yazım hatalarına...

Sayfa 3 - Sosyal Çevre - 2.satır - 'iletişi' değil 'iletişim'
Sayfa 3 - Sosyal Çevre - 2.paragraf 1.satır - 'dğer' değil 'diğer'
Sayfa 4 - Hangi Bloglara Misafir Olmalıyım - 1.satır - 'eçerken' değil 'seçerken'
Sayfa 4 - Hangi Bloglara Misafir Olmalıyım - 2.paragraf 2.satır - 'olucağınız' değil 'olacağınız'
Sayfa 4 - Hangi Bloglara Misafir Olmalıyım - 2.paragraf 2.satır - 'kuyucu' değil 'okuyucu'
Sayfa 4 - Misafir Olacağınız Bloğu okuyun - 2.paragraf 1.satır 'blogu' değil 'bloğu'
Sayfa 5 - Etkilili İçerik Oluşturun - 'Etkilili' değil 'Etkili'
Sayfa 5 - Etkili İçerik Oluşturun - 1.paragraf 2.satır - 'paragraph' değil 'paragraf'
Sayfa 5 - Etkili İçerik Oluşturun - 1.paragraf 3.satır - 'dahs' değil 'daha'
Sayfa 5 - Etkili İçerik Oluşturun - 2.paragraf 1.satır - 'yazınza' değil 'yazınıza'
Sayfa 5 - Etkili İçerik Oluşturun - 2.paragraf 3.satır - 'çokkişi' değil 'çok kişi'
Sayfa 6 - Misafir Blogcu Olmak İstediğimi Blog Sahibine Nasıl İletebilirim ? - 2.satır - 'istediğinzi' değil 'istediğinizi'
Sayfa 6 - Misafir Blogcu Olmak İstediğimi Blog Sahibine Nasıl İletebilirim ? - 3.paragraf - 5.satır - 'Olulu' değil 'Olumlu'
Sayfa 6 - Misafir Blogculuk Neden Bu Kadar Önemli ? - 1.satır - 'taraf ta' değil 'tarafta'
Sayfa 6 - Misafir Blogculuk Neden Bu Kadar Önemli ? - 2.satır - 'kendinisini' değil 'kendisini'
Sayfa 7 - Misafir Yazım Yayınlandıktan Sonra Ne Yapmalıyım - 1. paragraf - son kelimeden önce virgül kullanmanız gerekir. Anlam karmaşasına yol açabilir.
Sayfa 8 - Davetkar Olun - 2.satır - 'mblogunuzun' değil 'blogunuzun'
Sayfa 8 - Davetkar Olun - 3.satır - 'Kabul' değil 'kabul'
Sayfa 8 - Davetkar Olun - 3.satır - 'kuyla' değil 'konuyla'
Sayfa 8 - Misafir Blogculuk Kurallarınızı Yazın - 1.satır - 'static' değil 'statik'
Sayfa 8 - Misafir Blogculara Yol Gösterin - 1.satır - 'yaazı' değil 'yazı'
Sayfa 8 - Misafir Blogculara Yol Gösterin - 2.satır - 'le' değil 'ile'

Yazım hatalarını Serdar Kara Beyden düzeltip kitabın tekrar yayınlanmasını isteyeceğim. Bu yazımı okumuşsa lütfen alınmasın. Ben yazmış olduğu yazının değerli olmasından dolayı bu yazımı yazma ihtiyacı hissettim. 'Misafir Blogculuk' gibi önemli bir kavramı bloglara taşıdığı için Serdar Kara Beye buradan teşekkür ediyorum bir kez daha. Arkadaşlar Serdar Kara Beyin yazmış olduğu mini e-kitaba bu sayfadan ulaşabilirsiniz.


0 yorum :

Yorum Gönder