30 Aralık 2014 Salı

Çöp Blog Kavramı

11 yorumlar
Son zamanlarda adını çok fazla duyduğum ve hiç hoşlanmadığım bir kavram olan "Çöp Blog"dan bahsedeceğim. Aslında hoşlanmamın sebebi çöp blog kavramının yanlış anlaşılmasından dolayıdır. Bana göre yanlış anlaşılmasından dolayı... Çöp blog kavramını kendi düşüncelerime göre tanımladım ve çöp blog nedir sorusunun cevabını vermeye çalıştım.İnsanlar neden çöp blog kavramını oluştururlar ? Bunun sebeplerine inmeye çalıştım ve iki maddede topladım. Çöp blog nedir ne değildir ? Bu soruların cevaplarını kendi düşüncelerime göre cevapladım.
İnsanlar Neden Çöp Blog Kavramını Oluşturmak İsterler ?
1-)Kendileri sürekli ve tekrar etmeyen yazılar yazdıklarını düşündükleri için çöp blog kavramının tanımını kötüye yorumlarlar.
2-)İnsanlar 1000 küsür yazı yazılmış blogları gözardı etmelerinin sonucu olarak çöp blog kavramını oluşturmuşlardır.
Çöp Blog Nedir ?
Çöp blog; Bir bireyin bloğunu yazarken bir yandan da kendini geliştirememesi sonucu yazmış olduğu yazıların sürekli tekrar etmesiyle oluşan blog yığınlarıdır. Çöp bloglar sürekli güncellenen bloglarda olabilirler. Sürekli güncel olmayan bloglarda olabilirler. Eğer bir blog dönüp dolaşıp yazılarında aynı yere geliyorsa o tekrardan dolayı o blog çöp blog olma yolundadır.
Çöp Blog Ne Değildir ?
İkinci maddede bahsettiğim 1000 küsür özgün ve birbirini tekrar etmeyen yazıdan oluşan artık insanlara verebilecek birşeyi olmadığını düşünerek blog yazmayı durdurmuş kişilerin blogları çöp blog değildir. Sürekli yazı yazmamak o bloğun çöp blog olduğunu göstermez ! Sürekli blog yazmakta o bloğun çöp olmadığını göstermez !

11 yorum :

 1. Bana göre çöp blog diye bir şeyden bahsetmeden önce internet çöplüğüne bakmak lazım. Çünkü blog yazarı adı üstünde blog yazdığı için o gün canı ne isterse yazar veya yazmaz ama internette ufak bir tur atarak binlerce çöp site görmeniz mümkün. Örnekse; webmasterların açtığı kopya içerikle dolu siteler, armutnedir Com tarzı seocu oyuncakları falan. Şuara blog meselesi çok tartışılıyor ama bana göre "bırakınız yazsınlar efenim" sonuçta blog bu. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) :) O konuda size katılıyorum. Kopya içerikle oluşturulmuş siteleri gözümden kaçırmışım. O sitelere çöp site diyebiliriz. :)

   Sil
 2. Çöp blog dediğin, çevreden ıvır zıvır şeyleri toplayarak ve sahtekar linklerle ziyaretçi çekmeye çalışan bloglardır.

  Bu arada, bir blog yazarı Türkçe yazım kurallarını bilir ve uygular. Uygulamalıdır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türkçe yazım kuralları :) Kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir konu. Aslı tüm blog yazarları oturup biraz dil bilgisi çalışsak güzel olur :)

   Sil
 3. Çöp blog olmak ya da olmamak iste butun mesele bu :)

  YanıtlaSil
 4. Merhaba sizi ilk defa gördüm.Cem Baki kardeşimin yazdıklarına katılıyorum.Ayrıca bir amaç ile bu ciddi işe başlayan biri,bir çok mesuliyeti de göze almalıdır.Başta herkes genellikle iyi niyetlidir.Ama kapasitesini kendisi bile sonradan fark edebilir.Elbette ki blog açmadan evvel bir takım birikimleri olması,işleyeceği konuları belirlemesi ve sunumlarını kusursuza yakın yapması gerekir.Zira bloggerın vitrini bloğudur. Hazırlık döneminde ise blog nedir,örnekler incelenip bir tarz belirlemek yararlı olur..İmla kuralları olmazsa olmazlardır.Düşüncelerimi paylaştım.Yorum yapmak bana mutluluk veriyor.Saygılarımla güzel bir akşam dilerim.Ece Evren.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle yazmış olduğum yazıya olan saygınızı yapmış olduğunuz yorumla gösterdiğiniz için teşekkür ediyorum ve beni çok mutlu ettiğinizi belirtmek istiyorum. Söylediğiniz gibi blog sahibi olmakla iş bitmiyor, üzerinize düşen sorumlulukları da son derece ciddiyetle sürdürmek gerekiyor. Bu sorumlulukları bilerek yola çıkıyorsanız bu iş için önde başlamışsınızdır demektir. Ancak sorumlulukları göze alamayacak bir yapıya sahipseniz, blog dünyasında devamlılığınız uzun sürmeyecektir. Bu yüzden blog yazarı olmadan geniş bir araştırma yapılarak işe başlanılmalı, uzman olduğunuz alan belirlenmeli ve daha sonra yola çıkılmalıdır.

   Blog dünyasında var olabilmek için blog dünyasında yaşamak gerekiyor :) Burası benim ikinci dünyam :) Burada yaşıyorum ve bu yaşam insana mutluluk veriyor :) İnsanların sizin yazmış olduklarınızdan fayda görüyor olması, insanlar için birşeyler yapabiliyor olmak gerçekten çok güzel ve büyük bir duygu.

   Sil
  2. Son derece istekle yaptığım bir yorumdu ve cevabınıza sevindiğimi belirtmek isterim.Zaman ayırıp diğer yazılarınızı da okuyacağım.Onlar hakkında da düşüncelerimi yazmak isterim.Zira yorum yapmayı seviyorum.Saygılar .Ece ..

   Sil
  3. Çoğu insanın farklı açılardan bakmaya çalıştığı bir dünyada hiçbir insan birden fazla farklı açıdan bakamayacağı için insanların yazmış oldukları bloglara yapılan yorumların insanların bakış açısını geliştirmesi yönünden yazılarıma yapacağınız veya yapmış olduğunuz yorumları son derece ciddiyetle ve tekrar tekrar okuyacağıma söz verebilirim. Şimdiden çok teşekkür ediyorum. Teşekkürler. Saygılarımla.

   Sil
 5. Rica ederim.Başarılarınızın devamı dileklerimle..

  YanıtlaSil