21 Aralık 2014 Pazar

Bloglarımız Ansiklopedi Olmalıdır

4 yorumlar
Bloglarımız Ansiklopedi Olmalıdır

Bloglarımızı sürekli güncel tutmalıyız ve yazmakta olduğumuz yani ilgilenmiş olduğumuz konu hakkında sürekli yazılar yazmalıyız. Bu ilgilenmiş olduğumuz konu hakkında yazılarımızı oluştururken de bir yandan kendimizi geliştirmeliyiz. Çünkü kendimizi geliştirmediğimiz sürece yazmış olduğumuz yazılarımız kendini tekrar edecektir. Ayrıca ilgilenmiş olduğumuz konuya yoğunlaşmalıyız. Biz ne kadar ilgilenmiş olduğumuz konuya yoğunlaşırsak ilgilenmiş olduğumuz konu hakkında o kadar türev bulabiliriz.


Bir kişi web sitenizi ziyaret ettiğinde o web siteden ayrılırken birşeyler öğrenerek ayrılmalıdır. Bloglarınız birer fayda sağlayıcı olmalıdır. Bir kişiyi bloğunuzda ne kadar fazla tutabiliyorsanız bunu bir artı olarak görün ve yolunuza bunları unutmadan devam edin ki moral ve motivasyonunuz yerinde olsun. 

Bloglarımız birer ansiklopedi niteleğinde olmalıdır. Biz yazdıkça yığınlaşan ama kendini tekrar etmeyen birer kitap olmalıdır. Her yazmış olduğumuz yazıyı bir araya getirsek sizce kaç tane kitap çıkar ? Bu yüzden yazmış olduğunuz bloglarınızı sürekli olarak yazmaya gayret edin ve tekrar etmeyin ki bir ansiklopedinin niteliğine ulaşabilsin. Bir ansiklopedinin niteliğine ulaşabilsin ki insanlara fayda sağlasın.

4 yorum :

 1. Açıkçası çok katılmıyorum bu fikre ya da ben yanlış anladım. Didaktik bir dil kullanıp, illa bir şeyler öğretmemiz gibi algıladım. X şudur, Y budur şeklinde kasmamıza gerek yok diye düşünüyorum.
  Kendi adıma konuşursam ilk amacım içimdeki kurumları boşaltmak :) Sonrasında gelen kişilerin eğlenmesi amacım. Arada sırada akıl verdiğim yazılarım da mevcut ama. Blogları gezerken de amacım bir şeyler öğrenmek değil.
  İlla kendimizi bir konuda geliştirelim, o konu hakkında yazalım anlayışı da bana çok uygun gelmiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Farklı ve güzel bir bakış açısı. Değerli fikriniz için çok teşekkür ederim :)

   Sil
 2. Yanlış anlamazsanız bende bu teze çok katılmıyorum. İlk beni ne mutlu eder bunu yansıtmalıyım. Ben sevmeliyim ki o yazı çıksın beni yansıtsın yoksa bir ara çok darlandım. Bunu şöyle bu böyle o zaman insan rahat olamaz gibi geliyor. Ben bilir kişi olup öğretmen edasıyla olmak istemem bu beni sıkar gibime geliyor. Tabiki bu tarz sevenlerde mevcuttur ama bana biraz bir kalıpta olmak gibime geldi Burcumuma bana ters bir olgu Biraz eleştirisel oldu ama sadece fikrimi belirtmek istedim.

  YanıtlaSil
 3. Harika bir konu...her yayının ansiklopedi gibi kıymetli oluşu bir çok faktörü göz önünde bulundurarak yazmak demektir.
  Araştıracaksın
  Not alacaksın
  Taslakta bekleteceksin
  Tekrar gözden geçireceksin
  Yayına alacaksın..ve bu yazdığın yayın öyle bir yayın olmalı ki on yıl sonra dahi olsa bloguna uğrayan için güncel bir bilgi niteliğinde olsun.

  YanıtlaSil