29 Kasım 2014 Cumartesi

Blog Yazılarınızın Uzunluğu ve Kısalığı

6 yorumlar

Bu blog yazısını okumadan önce bir önceki yazmış olduğum "Blog Yazarlığında Başarılı Olmak" adlı yazımı okumanızı öneriyorum. Çünkü bu yazdımda bu başarılı olmak deyimine bir kaç şey daha ekleyeceğim.

Blog yazarlığına başlamış olduğum sıralarda şöyle bir kanı oluşmuştu bende. Uzun yazı yazamıyorsam blog yazarlığında başarılı olamayacağım. Çünkü etrafınızdaki insanların uzun uzun blog yazdıklarını gördükçe sizinde uzun yazmak içinizden geliyor. Şunu unutmamalıyız ki bir yazının çok uzun olması onun çok bilgi veya düşünce vermiş olduğunu kanıtlamaz. Tek bir düşünce kazandırabilen bir yazı olabilir. Bir çok düşünce ve bilgi kazandırabilen yazı
olabilir. Bu yüzden yazının kısalığı ya da uzunluğu hiç fark etmeden bir yazının bizlere ne kadar çok yeni düşünce ve bilgi kazandırdığının ölçüsüne göre bir blog yazısının başarılığını ölçmeliyiz. Bu yazı çok uzun olmuş. Demek ki çok mükemmel bir yazı. Bu yazı çok kısa. Demek ki bu adam çok hiçbir şey bilmiyor. Böyle yanılgılar sizlerde yaşamışsınızdır. Kısa yazı yazan bir kişiyi ele alırsak bu kişi cümlelerini kısa ama dolu bir şekilde kuruyorsa biz bu kişiye ne diyebiliriz? Bir blog yazısını 5 cümleyle oluşturmuş sadece. Fakat 10'dan fazla yeni bilgi veya düşünce kazandığınızı düşünün. Bir blog yazısının uzunluğu veya kısalığı o blog yazısının ne ölçüde başarılı olduğunu kanıtlamaz. Önemli olan o blog yazısında anlatılmak istenenin lafı dolandırmadan okuyucuyu sıkmadan ne kadar kısa sürede anlatımıdır. Türkiye'de sizce yazılarınızın okunmadan hemen terk edilmesinin sebebi sizce ne olabilir? Yazıya giriş yaparken okuyucunun istediği bilgiyi alamaması o sayfayı hemen kapatmamızı sağlayacaktır. Zaman değerli bir hazinedir. Okuyucunuza kısa bir zamanda birçok bilgi veya düşünceyi kazandırmayı önemli birer ilke edinmelisiniz. Yine dediğim gibi bir yazının uzunluğu veya kısalığı o yazının başarının belli bir açısından değerlendirilmesi imkansızdır.

Yazar:Ramazan ALTINTOP
Olumlu veya olumsuz yorumlarınızı bekliyorum...

6 yorum :

 1. Çok uzun olduğu zaman sıktığını düşünüyorum. Kısa ve öz olması bazen daha çekici kılıyor. Tabii bu uzun ve kısa anlatımlar sandığımız kadar büyük bir kıstas değil bence. Kısa yazıların oluşturduğu anlatım bazen uzun yazılarda olmayabiliyor. Ben daha çok imla kurallarına, üslubuna, seçtiği resimlere, bloğun taslağına dikkat ediyorum. Çok dolu, sıkışık, kalitesiz resimlerin eklendiği bloglar çok da dikkat çekici olmayabiliyor. Bu alanda yeni sayılırım, düşüncelerim bundan ibaret :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kısa ve öz yazılan bir yazıyı her yazarın yazamayacağını düşünüyorum. Ancak yazarlığımızı çok ileri seviyelere taşıdığımız zaman kısa ve öz yazıları yazabileceğimizi düşünüyorum.Yapısını çok önemsemişsiniz benim gibi. Bende hem yazım olarak hem görsellik olarak temada dahil olmak üzere yazıyı çok etkilediğini düşünüyorum. Ayrıca yazımı okuyup bu değerli yorumunuzu yapmış olduğunuz için çok teşekkür ediyorum. :))

   Sil
 2. Merhaba Ramazan Bey, nasılsınız?

  Ben, sizin başka bir bloğunuzda da birkaç yazınıza yorum yapmıştım. Özel anlamda bu yazınızda, genel anlamda da tüm yazılarınızda gördüğüm bir noktayı tespit etmek ve dile getirmek istiyorum; lütfen bunu, yıkıcı ve zalimce bir eleştiri olarak değil, yapıcı ve onarıcı bir eleştiri olarak düşünün:

  "Yazılarınız oldukça doyurucu ve bilgilendirici olduğu halde, dili biraz savruk ve özensiz kullanıyorsunuz. Bu savrukluk, sadece yazım ve noktalama hususunda değil, dilin "anlatım bozukluğu" hususunda da göze çarpıyor. Bu noktaya biraz daha dikkat etmenizi istirham ederim sizden."

  Yukarıda da dile getirdiğim gibi bu yorumu, yalnızca yapıcı bir eleştiri olsun diye yazdım, lütfen yanlış anlaşılmasın. Belki bu eleştirinin yeri burası değildi; ama ben buraya yazma ihtiyacı hissettim.

  Yazılarınızın çoğunu okudum ve birçok eksiğimi sizin sayenizde gidermiş oldum. Sizden öğreneceğim daha çok şey olduğunu bilmenin huzuru ile saygılarımı sunarım efendim. Sağlıcakla kalın...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eksikliğimi bana bildirdiğiniz için çok teşekkür ediyorum :) Bu konuda haklısınız. Eksikliğimi kapatmak için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağım :)

   Sil
 3. Merhaba. Blog dünyasına yeni girdim. Ben de yazılarımı kısa tutup, etkileyici ve düşündürücü cümleler kullanmaya çalışıyorum. Bu kadar çok yazının ve konun dolaştığı blog ortamında okunabilirlik bu şekil daha fazla olur diye düşünüyorum. Tabi ki her konuyu kısa anlatma şansınız olmayabilir ki olmamalıdır da. Saygılar. www.yazarvar.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende dediklerinize tamamen katılıyorum @Serhat Özcan. Vaktinizi ayırıp okuduğunuz için ayrıca teşekkür ediyorum :)

   Sil