27 Kasım 2014 Perşembe

Blog Yazarlığının Bana Kazandırdığı Şeyler

2 yorumlar
Bu yazımda siz okuyucularıma blog yazarlığı yaptığım süre içerisinde blog yazarlığının bana ne kazandırdığından bahsedeceğim. Bu yazıyı yazmam istememin sebebi yapmış olduğum mesleğin bana ne kazandırdığını sizlere açıklamak ve bu mesleği yapacak olanlar için ileride kendilerine ne kazandıracaklarını bilmelerini sağlamak. Ayrıca sizin kendi özelliklerinize bağlı olarak artı değerde başka şeylerde kazandırabilir. Yani bu özellikler tamamen size bağlı.


Blog Yazarlığında Zorluk


Hiçbir iş sanıldığı kadar kolay değilmiş. Yapmış olduğum bu meslekle pekiştirdim :) Blog yazarlığı mesleğini seçmiş olan arkadaşlar bu işin o kadar zor olmadığını düşünerek başlamış olabilirler. Bende bu mesleğin o kadar zor olduğunu düşünmüyordum. Her işin bir zorluğu vardır derlerdi de inanmazdım. Bu mesleği seçip işime başladıktan sonra blog yazacağım konuyu bulmakta fazla sıkıntı çekmiyordum. Çünkü kafamda yazacağım konulara belirleyerek kendi blogumu açmıştım. Zaman ilerledikçe konu kısırlığı hastalığına yakalanmanız mümkün. Bu işin bir zorluğu. Bunu zamanla aşacaksınız.İnsanların blogunuza yeterli ilgi göstermediğini düşünüp blogunuzu kapatmayı düşünebilirsiniz. Kullandığınız platformda yeniyseniz bu platformu öğrenmede çok güçlük çekebilirsiniz. Hedef kitlenizi bulamamış olabilirsiniz. 


Blog Yazarlığında Okuma ve Yazma

--> Yazmış Olduğunuz Yazıları Geliştirmenin Sırları

Yazı yazmak o kadarda kolay değilmiş. Yazma ve okuma alışkanlığının önemini öğrendim.Yazı yazmanın o kadar kolay olmadığını öğrendim. Özellikle ilk yazacağınız yazı. Çok berbat yazı yazabilirsiniz. Ama insan sürekli yazmayı alışkanlık edinince acemilik kalmıyor. Bu işinde bir gelişim aşaması var. Bu gelişimi sağlıklı bir şekilde ilerletebilmemiz içinde sürekli yazmamız gerekiyor. Bunu öğrendim. Yaz. Durmadan yaz. Önce bir yazınızın taslağını çıkartın. Daha sonra gerekli düzenlemeleri yaparsınız. Okuma alışkanlığının yazma alışkanlığındaki önemini anladım. Bol bol kitap,dergi vs. okuyarak yazmış olduğum yazılarımdaki kelime haznemi genişleterek yazılarımın akışkan olmasını sağladım. Bu ise yazılarımı daha okunabilir kılarak web sitemi ziyaret eden okuyucularımın daha fazla süre geçirmesini sağladı.


Blog Yazarlığında İletişim

İlgilendiğiniz konuyla uğraşan kişilerle etkileşime geçerek fikir alışverişinde bulunmanın her birimize ayrı ayrı faydada bulunduğunu gördüm. Beyinler arası bilgi alışverişini gerçekleştirerek elde etmiş olduğunuz bilgileri göz önünde bulundurun. Karşı tarafın görüşleriyle kendi görüşlerinizi karşılaştırarak hangisinin daha doğru olduğuna karar verin. Bu sizi doğruya ulaştıracaktır. Zıt görüşlere daima pozitif yaklaşın. Belki de ileride o zıt gördüğünüz fikri benimseyeceksiniz.
Blog Yazarlığında Farklılık Yaratmak

--> Blog Yazarlığınızı Kalıcı Hale Getirmek İçin İzlenebilecek Yollar

Sadece yazmakla iş bitmiyormuş. Bunu çok iyi öğrendim. Arama motoru optimizasyonunun da yazmış olduğumuz yazılarda çok önemli olduğunu öğrenmiş oldum. Yazılarımı bu kriterlere bağlı olarak yazmaya devam ettim. Her yazımda farklı şeyler deneyerek bu denemiş olduğum farklılıkları alışkanlık haline getirdim. Bu yazmış olduğum yazılarından gittikçe daha iyi bir hal alarak okuyucularıma sunmamı sağladı. Her yazmış olduğum yazıda kendimi bir adım daha öne taşıdığımı düşünüyorum. Bu da ayrı bir pozitif olma havası :)


Blog Yazarlığında Doğru Kararlar Vermek


Bir konu üzerinde uzun uzun düşünerek o konu hakkında en doğru sonuca varmayı öğrendim. Blog yazarken sürekli o konu hakkında düşünmeye başladım. Dikkat dağınıklığım birazda olsa azaldı. Bu bana diğer bir çok konuda faydası oldu. Severek bir mesleği yapmak nasıl bir duygu bunu tattım. Çok güzel bir duygu. Özellikle istediğiniz şeyleri faaliyete geçirebiliyorsanız. :)

2 yorum :

  1. Çok güzel bir değerlendirme yazısı. Ekleyebileceğim sadece şu olabilir, naçizane fikrim; konu sıkıntısı, yoğunlaşmakla ilgili. Özellikle sen ana hatlar üzerinden kayıtlar yayınlıyorsun, blog yazımıyla ilgili. Bu da seni bir adım önde gösteriyor. Başarılarının devamını dilerim.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Konu sıkıntısının yoğunlaşmakla alakalı olduğunu yakalamanız beni gerçekten çok etkiledi. Bir konuya ne kadar çok yoğunlaşırsak o konu hakkında birbirinden farklı bir çok yazabiliriz. Yani aynı konu üzerinde yüzlerce ya da binlerce de yazı yazabiliriz. Değerli yorumunuz için teşekkür ediyorum :)

      Sil