27 Ağustos 2014 Çarşamba

Yazmış Olduğunuz Yazıları Geliştirmenin Sırları

Yorum yok
Yazarak Kendinizi Geliştirin.Blog yazarlığına yeni adım atmış kişilerin bu işin en başında ne kadar zorlanarak başlamış olduklarını hepimiz az ya da çok biliriz. Yazılarımızı yazmaya çalışırız, bitirir ve yayınlarız. Sonuç mutluluk + özgüven. Böyle bir sonuç karşısında kazandığımız bu iki konuyu lehimize çevirerek bir sonraki yazımızı daha iyi bir şekilde yazabiliriz. Yani sürekli olarak yazmış olduğumuz yazılarımızı bir önceki yazımızdan dersler çıkarta çıkarta ilerletir isek her yazmış olduğumuz bir sonraki yazı bizim gelişimimizi açık bir şekilde ortaya koyacaktır. Şimdi bu eksikliklerimizi daha iyi nasıl fark edebiliriz ve yazdığımız konularda daha iyi bir şekilde  yazabilmemiz için neyleri yapmamız gerektiğini sizlere açıklamaya çalışacağım.
Sürekli Olarak Yazmaya Özen Gösterin

Sürekli Olarak Yazmaya Özen Gösterin.
Yapmakta bulunduğumuz "blog yazarlığı mesleğini" seçip ilk defa harekete geçtiğimizde ilk yazılarımızın ne kadar zor yazıldığını herkes bilir. Ama unutulmamalıdır ki önemli olan ilk adımı atmaktır. Siz ilk adımı atacak cesareti kendinizde bulduğunuza inanmışsanız, bundan sonraki atacağınız her adım bir öncekinden tecrübe kazanarak o adımı atacaktır. Bu da sizin gitgide daha iyi adımlar atmanıza, adımları atmayı öğrendikçe daha iyi yürümenize, daha iyi yürüdükçe koşabilmeyi öğrenmenize, koşmayı öğrendikten sonra ise daha hızlı koşmayı öğrenmenizi sağlayacaktır. Siz ilk adımınızı atarak başlangıç yaptınız. Gerçekçi hedefler koyarak bu hedeflerinizi kademeli olarak büyütün. Yazmaya sürekli olarak devam edin. Korkunuzu yenmeyi başarın. İleride sizde bu meslekte profesyonelleşerek bu meslekte çok hızlı koşmayı başarabilirsiniz.

---> Blog: Yusufberki.com İle Yaptığımız Röportaj <---

Yazdıklarınızdan Dersler Çıkarın
Yazılarınızı yazdıktan sonra bir önceki yazınızla karşılaştırma yapmayı deneyin. Mesela bu yazımda görselliği biraz daha ön planda tutarak okuyucumun yazımı okurken sıkılmasını minimum seviyeye indirmek istedim. Bir önceki yazımda bunu yapmamıştım. Ancak bu yazımda bunu yaparak yazmış olduğum bu yazıya artı bir değer kattım. Sürekli Olumlu düşünün. Düşünceleriniz hayatınızda büyük roller oynayacaktır. Gerçeklerden de asla kaçmayın. Yanlışlarınızı sürekli olarak göz önünde bulundurun. Bu eksiklerinizi, yanlışlarınızı düzeltmek için çabalayın. Görmüş olduğunuz eksiklikler, yanlışlar sizin nerede olduğunuzu gösterir ve ileriye yönelik planlarınız için çok büyük bir yol gösterici rolü üstlenir. Siz yazmaya devam ettikçe eksiklerinizi göreceksiniz. Eksiklerinizi gördükçe bu eksikliklerinizi kapatmak için uğraşacaksınız.

---> Blog Yazarlığını Devam Ettirebilmeniz İçin 4 Püf Nokta <---


Bol Bol Kitap Okuyun


Okuma Alışkanlığı Olmayan Yazma Alışkanlığı Kazanamaz.
Sürekli kitap,dergi,gazete vb. okuyan bir kişiliğe sahipseniz bu yazmış olduğunuz yazılarda kendini okura çok rahat bir şekilde belli edeceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Eğer böyle bir alışkanlık kazanmamış bir blog yazarıysanız size ne kadar düzeyde ve hangi doğrultuda blog yazarı demem gerekiyor. Biraz düşünmeliyim :) Okumaya gayret göstermeliyiz. Çünkü ilgilendiğimiz konuyu daha iyi bir şekilde okuyucuya sunmamızı sağlar. Yazılarınızı, anlatmak ve ya yazmak istediklerinizi daha rahat bir şekilde yapmış olduğunuzu anlarsınız. Kelime dağarcığınız gelişecektir. Kelime dağarcığınız geliştikçe yaptığınız kelime tekrarlarında çok büyük bir azalma görebileceksiniz. Bu ise yazmış olduğunuz yazıyı daha okunabilir bir hale getirip yazınızın akıcı bir şekilde okunmasını sağlayacaktır.

Bol Bol Okuma + Bol Bol Yazma = (+)Yazım Gücü = (+)Özgüven
Eğer bu işe benim gibi özgüvensiz olarak başlayan biriyseniz hemen durun. Kendinizi kontrol edip tekrar gelin. Çünkü bu meslek yeterli öz güvene sahip olmayan kişilerin çabuk bırakabileceği bir meslek. Tabiri caizse zora katlanamayan kişiliği terk edin. Zordan asla kaçmayın. Zor sizin üstünüze geleceğine siz zor olanın üzerine gitmelisiniz. Özgüveniniz yeterli ölçüde olsun. Siz kendinizi geliştirmeye devam ettikçe yazmış olduğunuz konu hakkındaki bilginiz arttıkça özgüveniniz artsın. Yazılarınızı yazdıkça özgüveniniz artsın. Bu size fayda sağlayacak olan özgüvendir. Yeni öğrenmekte olduğunuz bir konu hakkında en başından çok aşırı bir öz güvenle geldiğiniz zaman, üzülerek bu konuyu kapatabiliriz. Artık belli bir miktar "blog yazısı" yazdıktan sonra ben artık yazabiliyorum demelisiniz. Her zamana kendinize güvenin. Bu işi gerçekten başaran kişiler insansa siz de asla insan olduğunuzu unutmayın.

---> Blogumu Nasıl Yazıyorum <---

İlgilenmiş Olduğunuz Konuyla İlgilenen Kişilerle Daima Etkileşimde Bulunun.
 Araştırmalarınıza devam ederek o konuyla ilgili yazılarınızı yazmaya devam ederken eş zamanlı olarak sizin ilgilendiğiniz konuyla ilgili yazı yazan kişilerle de online olarak iletişim kurmaya çalışın. Sizin bilmediğiniz bir bilgiyi onlar, onların bilmediği bir bilgiyi siz biliyor olabilirsiniz. Beyinler arası yapmış olduğunuz bu bilgi transferleri hem size hem karşınızdaki kişiye fayda sağlayacaktır.

Güncel Olarak Yazılmış Olan Yazıları Takip Edin.
İlgilenmiş olduğunuz konuyla ilgili internet de günde onlarca ve ya yüzlerce blog yazısı yazılıyor olabilir. Bu yazıları olabildiğinizce takip etmeye çalışın. Sizlerle zıt görüşte yazı yazan blogları takip edin. Tek bir fikre bağlı kalmayın. Sürekli kütüphanenizdeki bilgileri güncel tutun ve kütüphanenizi genişletmeye çalışın.
Yazmış Olduğunuz Yazıları Geliştirmek


Siz okuyucularıma göre yazmış olduğunuz yazıları geliştirmenin sırrı ve ya sırları nelerdir ? Görüşlerinizi yorum atarak bildirirseniz bu yazmış olduğum blog daha faydalı hale gelecektir. Çünkü atmış olduğunuz yorumlar yazmış olduklarımdan farklı bilgiler içeriyorsa okur yazıya hangi yorumlar yapılmış diye girdiğinde yeni yeni şeyler öğrenecektir. Bu yüzden yorumlarınızı eksik etmeyin :) Olumlu ve ya olumsuz...

0 yorum :

Yorum Gönder