20 Ağustos 2014 Çarşamba

Blog: Yusufberki.com ile Yaptığımız Röportaj

2 yorumlar

      Blogopya'da her geçen gün blog yazarları için yeni yazılar yazmaya, yepyeni temalar hazırlamaya, önemli ipuçları vb. sizlerle buluşturarak sizlerin tecrübe kazanmasına yardımcı olmaya çalışıyorum. Bu doğrultuda diğer insanlardan daha farklı düşünmeye çalışarak sizlere ilginç ve öğretici yazılar nasıl yazabilirim şeklinde sürekli düşünüyordum. Bir blogla röportaj yapmam gerekecekti. Bu konuda ki gerekli araştırmalarımı yaptıktan sonra işe koyuldum. Hangi blogla yapacağım konusuyla ilgilendim. Yusufberki.com bloguyla röportajımızı yaptık. Buradan Yusuf Berki'ye sorularımıza gösterdiği özen ve titizlik nedeniyle teşekkürlerimi bildiriyorum.Blogculuğa Başlangıç

 Blog yazarlığına nasıl başladınız ? "Blog yazarlığı mesleğini" seçmenizde çok etkili bir dış etken oldu mu ?
    Blog yazarlığına başlamamda en büyük etken blogları okumamda ki mutlu oluşumdu. Yani takip ettiğim birkaç blog vardı ve bu blogların görünümü ve okuduğum yazılar çok hoşuma gidiyordu. Araştıra araştıra öğrendiğim ve kurduğum sitelerimde zamanımdan yarım saatler bir saatler ayıra ayıra bloglar yazdım. Elbette acemi olarak yazdığım bu bloglamalarımı zaman ilerledikçe yazım dilimi bir kademe daha ilerleterek ilerlettim.

 Blog yazarlığı yapmaya başladığınız sıralarda en çok zorlandığınız konu nedir ? Bu zorlandığınız konuyu kendi kendinize tedavi edebildiniz mi ?
    En büyük sorunum kelime haznemin fazla geniş olmaması ama buna rağmen hızlı yazılar yazabiliyordum. Buda çok fazla hata yapmama neden oluyordu. Bunun yanı sıra noktalama işaretlerine pek dikkat eden biri değildim. Bunları düzeltebildiniz mi derseniz hızlı yazma özelliğimi hala kaybetmedim ama yaptığım hataları olabildiğince aza indirdim. Yazılarımı 2-3 kez kontrol edince o hatalarımı görüp düzeltebiliyorum.

 Kendinizde bir anlam ifade etmiş, sizi tamamıyla yansıtabilecek "blog yazarlığı" kavramını kendi tanımınızla ifade edebilir misiniz ?
    Benim sözlüğümde blog yazarlığı tamamıyla: "İnsanları, dertlerinden ve sıkıntılarından arınıp, içinde olan her şeyi yazıya döktüğü bir rahatlama biçimidir." Hatta bloglamak bir yogadır :)

 Kişisel bir web site sahibisiniz. Farklı farklı kategorilerde yazmanın verdiği zorlukları nasıl aşabiliyorsunuz ? Mesela ben kişisel blogumu farklı farklı kategorilerde yazmak istemediğimi düşünerek blogumun ismini "blogopya" şeklinde düzenledim. Tek bir konuya konsantre olmayı seçtim. Evet söz sizde.
    Kesinlikle güzel bir soru. Herkes uzman olduğu konuda yazılar yazmalı. Bilginizin az olduğu konuda yazdığınız yazılar, bu yazılara ulaşan kişileri gerçekten son derece mağdur ve sinir eder. Herkesin uzman olduğu konuda yazı yazması hususu, uzmanı olmadığı konuda yazılar yazmaması anlamına gelmiyor. Çelişen bir cümle gibi görünse de öyle değil. Bakın şimdi: Bir şeyi anlatmak, bir konu hakkında bilgi vermek amaçlı yazılar yazan kişiler, bir işin uzmanı olmalı. Bunun yanı sıra o konu hakkında bilgi sahibi olmayan insanlarda, sadece gördükleri kadarı ile o konu hakkında ki düşüncelerini, görüşlerini, eleştirilerini yazabilir. Sözün özü herkes uzman olduğu konuda bilgi versin ama herkes her konuda fikrini dileğince yazsın.

 Genellikle blog yazılarınızı hangi vakitler arasında hangi ortamlarda yazmayı tercih ediyorsunuz. Yazılarınızı sanal bir ortamda mı yazmayı tercih ediyorsunuz yoksa boş bir kağıdın olduğu herhangi bir defterde mi ?
    Yazım çok çirkin olduğu için kağıda yazmayı sevmem. Genelde gecenin bir yarısı -saat 2 sularında- sessiz ortamda, kulaklığı takıp birkaç müzik dinlerken aklıma gelen bir konuyu direk yazı editörü üzerine yazar o anda yayınlarım :) Hızlı karar verip hızlı gerçekleştirmeye çalışan biriyim. :)

 Blog yazarlığı mesleğini seçmiş olan arkadaşlarımız için kesinlikle ama kesinlikle bu dediklerimi yapmalılar dediğiniz herhangi bir şey var mı ? 
    Yorumlara ve ziyaretçilerine özen göstersinler. Gelen yorumlara, fikirlere, eleştirilere, önerilere mutlaka baksınlar. Yorumlara özenle cevap versinler. Yorum yazan insan ilgilendiğinizi görsün.

 Blog yazarken konu bulma sıkıntısını çekiyor musunuz ? Geçmişte konu bulma açısından hiç sıkıntınız oldu mu ? Blog yazarlığına heves etmiş kişilere söyleyeceğiniz sözler var mı ?
    Evet konu bulma ya da bulduğum konuda yazacağım yazının az rağbet göreceği düşüncesine çok kez kapıldım. Buda işin tuzu biberi zaten. "Neyi okumak isterler ?", "Onu yazsam ilgi çeker mi ?" , "Onun hakkında güzel şeyler yazabilir miyim ?" gibi düşünceler, en son yazıp bitirdiğinizde ve yazdığınız yazıya baktığınızda aklınıza gelip yüzünüzde ufak bir gülümseme oluşturuyor zaten. Güzel şeyler zor bulunur. O yüzden hemen konu bulmamak uzun düşünmeler sonunda güzel bir karar vermek yazının daha ilgi görmesini sağlayacaktır.
---> Blogumu Nasıl Yazıyorum <---

 Blog yazarken en çok kullandığınız araç-gereçler nelerdir ? Mutlaka ama mutlaka yanınızda bulunsun dediğiniz bir araç-gereç var mıdır ?
    Kulaklık.


Blog Yazarak Para Kazanmak

 Blog yazarlığına ilk önce parayı düşünerek mi yoksa bilgi paylaşımı amaçlı mı açtınız ?
    Açarken eğlenmek için açtım ama aklımda para kazanma vardı. Sonra kazanacağım üç beş kuruş para bunun için yazı yazmaya değmez dedim. Keyfim için yazıyorum. Para kazanmak için değil. Para kazanmak için farklı yollar var. Bloglama bunlardan biri olmamalı diye düşünüyorum. He evet iyi bir ziyaretçi kitleniz varsa reklam koyabilirsiniz. Ama yazma amacınız bu olmamalı bence.

 Blog yazarlığına yeni başlamış arkadaşların "öncelikli hedefiniz" şu olmalıdır dediğiniz bir şey var mı ?
     Öncelikli hedefiniz zevkiniz olmalı. Kendinizi illede yazayım illede ziyaretçim olsun diye zorlamayın. Ya da bu tasarım çok tutuyor bu olsun demeyin. Tasarımda da yazılarınızda da zevkiniz konuşsun. Kendiniz için yazıyorsanız kendi isteğiniz öncelikli hedefiniz olsun.

 Blog yazarlığına başlamış olduğunuz sürece ilk amacınız ne olmuştur. ? Ayrıca yazılarınıza yorum yapılmaması durumu sizin yazılarınızı yazmanızda ne kadar etkili olmuştur ? Bu tip durumlara kendinizce aldığınız önlemler var mıdır ?
     Yazılan her yorum yazdığım yazıya duyduğum yazma hevesimin gerekçesi benim gözümde. Herhangi bir önlem almadım bu konularda. Amacım söylediğim gibi eğlenmekti.
---> Blog Yazarının Yorum Arayışı <---

 Blogumuzun ismini seçmede öncelikli olarak önerdiğiniz bir şey var mı ? Hangi durumları gözeterek blogumuzun ismini seçmeliyiz ?
     İsmi seçerken akılda kalıcı olması en önemli yanıdır. Bu konuda pek iç açıcı isimler bulabildiğim söylenemez. O yüzden sitemin adı yusufberki.com zaten. Ama akılda kalıcı ve site ile ilgili olması önemli.


sosyal medyanın bloga etkisi

 Sosyal medyanın blogunuza etkisinin ne büyüklüktedir ? Blogumuzun yeterince hiti alması için sosyal medyayı nasıl bir şekilde kullanmalıyız ?
      Sosyal medyanın en büyük etkisi arama motorlarının daha çabuk fark etmesini sağlamasıdır. Hit almak için kullanmadım ama büyük sayfalara reklam verilerek pekala kullanılabilir.

 Belki karşılaşmışsınızdır. Facebook'ta "1 yorum atana 3 yorum atılır" gibi yapılan kampanyalara karşı durumunuz/tepkiniz nedir ? 
      Yazıyı okumadan "Paylaşım için teşekkürler." yazan insanlar işte. Yorum sayısı yüksek gözüksün de egoları tatmin olsun. Evet backlink olarak belki faydalı ama abartılısının değil elbette.
---> 10 Adımda Blog Yazarlığı <---2 yorum :