6 Kasım 2014 Perşembe

5 Aşamada Blog Yazmak

2 yorumlar
Bu yazımda sizlere blog yazarken nasıl zevk aldığımı, bu işi yaparken en çok nelere dikkat ettiğimi, blogumu nasıl bir ortamda yazdığımı, kendimce bu işin sırlarını bu yazımda sizlere sunmaya çalışacağım.


1-) Dinlenin. Yazın. Başarılı sonuçlara hazırlıklı olun.
Blog Yazmak İçin Dinç Olun
Yazımı yazmaya başlamadan önce uykumu almış olmama ve dinç olmama özen gösteriyorum. Sizde bu özeni gösterin. Bu sizin çalışma veriminizi arttırarak
daha iyi yazılar çıkartmanıza yardımcı olacaktır.

2-)Sessiz bir ortam arayın. Sürekli ve belirli zaman aralıklarında yazın.
Blog Yazarlığında Ortam

Genellikle yazılarımı yazmak için akşam üstü ve ya geceleri tercih ediyorum. Çünkü sizi rahatsız edebilecek ortam az. Daha sessiz ve sakin oluyor. Neyi ne zaman nerde yapabileceğim hakkında daha sağlıklı karar veriyorum. Gecenin serinliği ve yazı yazmak. Bu keyfi yaşamalısınız. Sıcak bir çay olabilir yanınızda. 

3-)Yazılarınız için ön hazırlık yapın.
Yazılarınız İçin Önhazırlık

Bir insan yeterince fikir sahibi olmadığı bir konu hakkında iyi yazılar yazamaz. Bu yüzden bir konu seçmişseniz ne kadar iyi olduğunuzu düşünürseniz düşünün bir ön hazırlık yapmak şarttır. Tüm gerekli araştırmalarınızı yaptıktan sonra yazmaya başlayın. Bu araştırmalarınızı ansiklopedilerden ve ya internet aracılığı ile yapabilir, bazı kitaplar okuyarak o konuda gerçekten çok iyi bir seviyeye gelebilirsiniz.Sıra geldi koşmaya.

4-)Kararınızı verin ve durmadan koşun. Yüksek bir özgüven ile.
Kararınızı Verin ve Hızlı Olun.

Ne yazacağınıza karar verin ve daha sonra durmadan yazın. Yazdıkça konuya girip bir anda konunun içinde kendinizi bulacaksınız. Siz yazdıkça açılacaksınız. Özgüveniniz yerinde olsun. İstediğim zaman yazabilirim ben demelisiniz. Bir işe aşırıya kaçmamak kaydıyla özgüvenle başlamanın önemli olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden daima kendinize güvenin ve yazmaya başladıktan sonra durmayı hiç düşünmeyin. Benim şu anda yaptığım gibi :) Eğer yazınızı yazarken hiç durmadan yazmaya başlamışsanız bırakın ve yazınızın akıp gitmesine asla engel olmayın. Durmayın yazın. Aklınıza ne geliyorsa. Düzenlemelerinizi yapacak vaktiniz bol bol olacaktır emin olun. Yazı yazmaya başladıktan sonra dikkatinizi dağıtacak şeylerden hemen uzaklaşmayı öğrenin. Yazının aksın gitsin.

5-)Yazılarınızı yayınlamadan gerekli kontrollerinizi yapın.
Yazılarınızı Paylaşmadan Kontrol Edin.

Yazımızı yazdık. Peki kullandığım üslup doğru mu ? Yazılarımda hangi kelimeleri çok fazla tekrar ediyorum. Bu kelime bu yazıya uygun olmuş mu ? Yazılarımda kullandığım resimler doğru yerdeler mi ? Yazımın uzunluğu çok mu kısa yoksa çok fazla mı uzun ? Okuyucumu bu yazı sıkabilir mi ? Birkaç kelime daha eklemeli miyim ? Birkaç kelime çıkarmalı mıyım ? Konu sınırlarını aşmış mıyım ? Konu sınırları içinde kalmayı başarabilmiş miyim ? vb. birçok soru gelebilir. Yazılarınızdaki gerekli kontrolleri yaptıktan sonra yazınızı yayınlayın.

Siz blog yazarlığınızı nasıl daha zevkli hale getiriyorsunuz ? Fikirlerinizi bizimle paylaşın.

2 yorum :