30 Temmuz 2014 Çarşamba

Blog Yazarlığınızı Devam Ettirmeniz İçin 4 Püf Nokta

7 yorumlar
Blog Yazarlığında Püf Noktalar
Blog üzerine 2013 yılında yaklaşık olarak 4-5 ay kadar vaktimi harcamış olup blog kavramı üzerinde çok çalıştım. Hayatımda bazı planlamalarımın yerlerini değiştirerek blog üzerine olan araştırmalarımı askıya aldım. Şimdi ise araştırmalarımı gölgelemeyecek kadar planım olduğundan dolayı tekrar blog kavramı üzerine yoğunlaşmaya karar verdim. Tekrardan 1 yazı ile blog yazarlığına dönmeye çalışacağım. Bu konunun üzerinde düşünürken geçmişimi de düşünerek çok defa blog yazarlığını bıraktığım gerçeği üzerinde durdum. Bu blog yazmadığım süreyi düşünerek tekrar ders çıkarmam gerektiğini düşünüyorum. 

İstek ve azimle başlanan yol tehlikelidir. İlk rüzgar da savrulursunuz


İstek ve azim kavramlarının günümüzde ne kadar önemli olduğunu bilmeyeniniz yoktur diye düşünüyorum. Her işte istek ve azim önemlidir. Ancak ilk defa yapacağınız bir işteki hislerimizle ortaya çıkan azim ve isteğimiz mi ? Yoksa geçmişimizdeki tecrübemizle birlikte süreklilik kazanmış azim ve isteğimiz mi ? Öğrenmek istediğiniz tecrübe edinmek istediğiniz bir işe başlarken genellikle azimli ve istekli gördüğünüz bir çok insan görmüşsünüzdür. Bir süre sonrada zorluk derecelerinden dolayı nasıl pes ettiklerini de görmüş olmalısınız.(bende dahil olmak üzere.) İşte buradaki istek ve azim tehlikeli olanıdır. Yani bir işe başlangıç yapacağınız zaman oluşan istek. En zor olanı bu azim ve isteğimizi korumak olacaktır. Bunu ise ilgilendiğimiz araştırmakta olduğumuz konuda sürekli kendimizi geliştirerek okuyarak ve yazarak yapabileceğimize inanıyorum. Hayatınızda bazı değişiklikler olmuş olabilir. İki işi bir arada yürütemeyeceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Ama bir şeyi istiyorsanız diğer bir şeyden de fedakarlık edebilirsiniz. Maalesef ki bu hayatta kolay elde edebileceğiniz hiçbir şey yok. İstek ve azimle başlanan yol tehlikelidir. İlk rüzgar da savrulursunuz.

Gerçek dünyadaki yaşadığımız ortam kadar sanal dünyamızdaki ortamda önemlidir

Yazılarımızı yazıyoruz. Her şey çok güzel değil mi :) Ancak bu yazılarımızı hangi ortamlarda yazdığımızda çok önemli. Sonuçta blog yazarlığını benim gibi para kazanma amacı gütmeyen, gerçek bir meslek gibi gören ve bu mesleklerini severek yapma ihtiyacı duyan arkadaşlarım vardır. Bloglarınızı yazmak için kendi evinizde bir ofis tipinde düzenleyerek oluşturmuş olabilirsiniz. Sırf bunu yapmak zorunda da değilsiniz. Odanız derli toplu olsun yeter. Yazılarınızı yazarken dikkatinizi dağıtacak her şeyden kaçının. Çünkü yazdığınız yazıda çok önemli bir noktada olabilirsiniz ve kimse dikkatinizin dağılmasını istemez. Yazım aksın gitsin dersiniz. Bilgisayarınızda düzenli çalışmak gerekir. Kısacası düzen hayatımızda çok büyük bir önem taşımaktadır. Her anlamda. Düzen varsa başarı da vardır. Eğer siz düzenli olursanız hem bilgisayar içinde hem odanızda yazı yazmak gerçekten daha zevkli hale gelecektir. Gerçek dünyadaki yaşadığımız ortam kadar sanal dünyamızdaki ortamda önemlidir.

İnsanın çalıştığı ortam ne kadar güzel olursa ortaya çıkan sonuçlarda bir o kadar iyi olur


Çalıştığımız ortamın düzenli olması kadar iyi ve kaliteli olması da önemlidir. Sanal Dünya için konuşuyorum. Blog temamız yazılarımızı yazmamızda çok önemli bir faktör olacaktır. Temalarımızın kalitesi kadar güzelliği de çok önemlidir. Gözünüze güzel görünen gerçekten tam bir çalışma isteği uyandıran bir tema seçin. Tabii ki temanızı ziyaretçileriniz gözünden bakmayı unutmayın. Çok iyi bir tema bulamamış iseniz imkanınız varsa birkaç programlama dili de öğrenerek kendi blogger temanızı oluşturabilirsiniz. “Azim ve İstek”.  Bazı blog yazarı arkadaşlarımız kullandığı blog temasıyla kendini çok özdeşleştirmiş olabilir. Ziyaretçilerim bu tasarımımı gördüklerinde direkt ben akıllarına geleyim diyebilir. Ama yazılarınızı yazarken zevk almadığınızı düşündüğünüz anda temanızı değiştirme seçeneğini kafanızda bulundurmanızı tavsiye ediyorum. Blog yazarlığını sırf bu yüzden bırakmanızı istemiyorum. İnsanın çalıştığı ortam ne kadar güzel olursa ortaya çıkan sonuçlarda bir o kadar iyi olur.

Sabreden derviş muradına ermiş. Enerjinizin büyük bir kısmını sabretmek için harcamaya alışın.

Şu an çok eminim ki blog yazılarınızın ilgi görmediğini düşünerek blog yazarlığını bırakabilirsiniz. Çünkü yazdığınız yazıların bir süre sonra boşa gittiğini düşünmeye başlayabilirsiniz. Bu ise sizin daha yolun başındayken bu işi bırakmaya kadar itecektir. Burada “Sabır” faktörü işin içine giriyor. Siz ne kadar sabırlı davranırsanız takipçilerinizde o kadar sabırlı davranacaktır. Yazılarınızı kötü yazıyor olabilirsiniz. Benim şu anda yaptığım gibi J Ama pes etmemek önemli. Siz yazdıkça eksiklerinizi göreceksiniz. Yazdıkça daha iyilerini yazacaksınız. İlk yazılarınızı yazmak çok uzun sürelerinizi alacaktır. Ama siz yazmaya devam ettikçe sabrettikçe bu süre azalacaktır. Kısa sürede çok daha iyi yazılar yazmayı başaracaksınız. Kitlenizin birden çoğalmasını beklemeyin. Yavaş yavaş. Tabi sizde blog takipçilerinizi arttırmak için elinizden geleni yapmanız gerekecek. Yine sabır yine sabır. Sabır her yerde. Sabreden derviş muradına ermiş. Enerjinizin büyük bir kısmını sabretmek için harcamaya alışın.

Daha sonra kapsamlı bir biçimde ele alınacaktır.

7 yorum :

 1. Güzel bir yazı, başarılı bir konu seçimi. Devamı için beklemedeyim :)

  YanıtlaSil
 2. Çok faydalı. Ben de bloguma beklerim.
  http://omerdurak.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 3. Yazılarınızı takip etmeye çalışıyorum.Teşekkürler...

  YanıtlaSil
 4. Bilgi için teşekkür ederim notları aldım :)

  YanıtlaSil