7 Ekim 2013 Pazartesi

10 Adımda Blog Yazarlığı

7 yorumlar
Blog yazmaya başlamış ve ya blog yazarlığı hakkında bilgi sahibi edinmek isteyenler için böyle bir yazı yazmak istedim ve yazımı alt başlıklara ayırarak paylaşmak istedim.Bu alt başlıkları ileride daha ayrıntılı bir şekilde bütün bir konu halinde teker teker yazacağım.:) 

Bu yazıyı kendimden yola çıkarak yaptım ve tamamen kendi hissettiklerimi yazıya döktüm.Hangi konuları ele alalım kısmına gelirsek.Neden blog yazdığımı, Blog yazmaya başladıktan sonra neler hissettiğimi, Blog konumu bulurken takip ettiğim yolları, Hangi sıklıklarla yazı yazmamızı, Bazı küçük malzemeleri neden yanımızda taşımamız gerektiğini, Hangi kitleye göre yazımızı yazacağımızı ve bu kitleyi nasıl edineceğimizi ele aldım.Bu yazının sonunda bu konular hakkında hepiniz az çok fikir sahibi olacağına inanıyorum.  Sorularınızı ve görüşlerinizi yorumlar bölümünden alabiliriz.


10 Adimda Blog Yazarligi

1)Neden Blog Yazarız 

Neden blog yazdığımızı düşünürsek ve başkalarının nasıl düşündüğünü anlamaya çalışırsak.Bir arkadaş blogger da yazmanın verdiği hazzı duyabilmek için , diğer bir arkadaş içindeki kişisel duygu ve düşüncelerini başkalarına anlatamadığı için, diğer bir arkadaş öğrendiklerimizin paylaşmadan bir anlamı olmayacağını düşündükleri için; diğer bir arkadaş sosyal bir cv oluşturmak için ; 
diğer bir arkadaş başkası para kazanmak için ve diğer bir arkadaş ise çevresini genişletmek, çevresini oluşturmak için blog yazarlar.Tabi bu verdiğim seçeneklerden aklıma gelmeyenler de var. Tabi bu seçenekler bir arada da olabilir.Örneğin bir kişi hem kişisel duygu ve düşündüklerini paylaşmak için hemde öğrendiklerimizin paylaşmadan bir anlamı olmayacağı için bu blogunu açmış olabilir.

2)Blog Yazmaya Başladıktan Sonra 

Blog yazmaya başlamak için ilk adımınızı attığınızdan itibaren o blog artık hayatımızın bir parçası olur. Ve bir konu hakkında düşünürken ve ya bir şeyler görürken bir şeyler hakkında fikir yürütürken bunu blogum da paylaşsam nasıl olur diye düşünmeye başlarsınız. Blog yazanlar iyi bilir :) İlk başta başlayanlar büyük bir hevesle otururlar bilgisayarın başlarına. Ama bunu alışkanlık haline getirmemiz gerekmektedir.Yani düzenli bir blog oluşturmalıyız.Günümüzün belli saatlerinde blogumuzla ilgilenip blogumuzu yazmalıyız.


3)Blog Konumu Nasıl Bulacağım 

Blog konunuzu ve ne yazacağınızı bulmak aslında biraz zordur.Özgün olmak ise en zoru.Blogunuzu yazarken diğer bloglardaki okuduğunuz tüm yazıları unutarak yazmanız gerekmektedir.Diğer profesyonel bloggerların tüm yazılarını unutmalısınız ve böyle işe başlamalısınız.Bunu başardığınız anda zaten çok rahat bir şekilde blog konunuzu bulacağınıza eminim.


4)İlk Blog Konum

İlk blog konumuzu bulmak ise çok zor işlerden biridir.Klavyenin tuşlarına basmaya başladıktan sonra akıcı bir şekilde gerisi gelir. En büyük haz ise verdiğimiz EMEK'tir.Bu adımı geçtiğimiz takdirde Emekle oluşturduğunuz ilk blog ise size büyük bir mutluluk verir.Hiç olmadığı kadar :) Emek verilerek yapılan iş insanı mutlu etmez mi ?


5)Blog Yazma Sıklığı

Blog yazmak sıklığı da çok önemlidir.Bir yazıyı yazarken ince eleyip sık dokumalısınız.Bir yazıyı düzenleme, gerekli yazım hatalarımızı düzeltme, gerekli bilgilerin ve gerekli araştırmaların yapılması.5-6 günde bir yazabilirsiniz.Sakın ama sakın hemen 1 saatte yazıp hemen paylaşmayın.Mutlaka eksikleriniz olacaktır.Her yazınızı açtığınızda bir eksiğinizi görebilirsiniz ve düzeltme imkanınız olur.Ama yazınız yayındayken artık kitleniz ile karşı karşıyasınızdır ve yaptığınız değişiklikler gözle görülür olur. Haftalık ve ya Aylık blog şeklinde de yazabilirsiniz.Eğer bir işle meşgulseniz ve blogunuzla fazla ilgilenemeyecek seniz Aylık düzenli bloglar yazabilirsiniz.


6)Blogunuz Alt Başlıklardan Oluşuyorsa

Eğer blogunuz alt başlıklardan oluşuyorsa mutlaka alt başlıkların sıralamasına ve düzenine çok dikkat edin.Konu sırasına önem vererek sıralamanızı oluşturun.Bu size blogunuzun daha akıcı olmasını ve daha zevkle okunur hale getirmesini sağlayacaktır.


7)Yolda Giderken

Yolda yürüyorsunuz ve ya arkadaşlarınızla bir mekanda konaklayıp bir konu hakkında bir fikir üretimine girmiş ve ya bir konu hakkında tartışıyorsunuz. Ve blogunuzda yazacağınız bir konu buldunuz. ve hangi yolları izlemeniz gerektiğini düşündünüz.Böyle durumlarda hemen not alın.. Aklınıza ne geliyorsa hangi yollardan gideceğinizi kısa notlar halinde yazmalıyız.Böylece unutma durumunu ortadan kaldırmış oluruz.Bu yüzden mutlaka yanımızda küçük bir not defteri,ajanda,tablet vb. şeyler taşımalıyız.


8)Hedef Kitlemiz

Kendimize bir hedef kitle belirlemeliyiz ve o kitleye göre yazılarımızı oluşturmalıyız.Çünkü bizi takip edecek insanlar kendi uzman oldukları alanlara ve ya ilgi duydukları şeylerle ilgili blogları görmek ve okumak isterler.Bizimde kendi oluşturduğumuz kitleye göre blog yazmamız gerekmektedir .


9)Kitle Edinmek

Hedef kitleyi nasıl edineceğimizi düşünürsek... Facebook, twitter vb. sosyal ağları kullanarak kitlemizi arttırabiliriz.Diğer bir yol ise blog takip etmek :) Takip ettiğiniz bloglara yorumlar yapın. Bloglara yorum atarak hem kendinize hem de karşımızdaki blogcuya fayda sağlarız . Bunu düşünürsek yorum attığımızda hem karşı taraf sevinecek. Yorum atmamız karşımızda ki bloga ilgi duyduğumuzu gösterir. Bu nedenle karşı tarafta sizin blogunuza uğrama ihtimali artar.Size tavsiyem iki yolu da birlikte izlemeniz.


10)Blogger Kitlesi Hakkında

Blogger kitlesi genelde iş sahipleri öğrendiklerini paylaşmak amacıyla açan kişilerden oluşur.Ayrıca Bedava-sitem'den edindikleri tecrübeler sonrasında blogger ile devam eden birçok insanla karşılaşmanız kaçınılmazdır.

7 yorum :

 1. Güzel bir yazı olmuş. Yeni başlayan arkadaşlara yardımcı olacağını düşünüyorum.

  Saygılarımla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 2. Başarılar Güzel Yazı :)

  YanıtlaSil
 3. Güzel bir yazı teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vaktinizi ayırıp okuduğunuz için ben teşekkür ediyorum :)

   Sil
 4. Güzel bir yazı olmuş emeğine sağlık. Keşke bu yayınınızı ilk yazmaya basladigimda okumuş olabilseydim :)

  Saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim :) :) Hiç bir şey için geç değildir. Önemli olan bundan sonrası :D

   Sil