29 Eylül 2013 Pazar

Blog Yazarının Yorum Arayışı

9 yorumlar
Blog Yazarının Yorum Arayışı   Geçen günlerde bir arkadaşımın daveti ile facebook’ta Blogculuk ile ilgili gruplarından birine katıldım. Bu gruba katıldıktan sonra facebook zaten blogculuk ile ilgili bir sürü grup önerdi ve bunların birçoğuna katıldım. Bu gruplara katılmam kendi blog yazarlığı ile ilgili bilgi düzeyime oldukça katkısı olduğunu söyleyebilirim. Blog yazarlarının sosyal medyayı nasıl kullandıklarını öğrendim. Hangi yaş gruplarının bu gruplarda çoğunluk oluşturduğunu araştırma fırsatım oldu. Ayrıca bir çok bloğa ulaşma imkanım oldu. Blogları hangi amaçla kullandıklarını ve özgün içeriğe ne derece önem verdiklerini öğrendim. Ve en ilginç olanı yorum yapılmayacağından emin olup çok çok değişik yollara başvuranlar.


   Facebookta açılan Blogculuk hakkında gruplar genellikle 17-22 yaş arası gruplar tarafından oluşturulmuş durumda ve bu yaş grubunun %2-3 lük kısmı özgün içeriğe önem verirken bazı kısımları seo’ya göre içerik oluşturuyor. Bir kısmı ise kopyala-yapıştır tabiriyle sitelerinin içeriğini oluşturuyor. Olaya profesyonelce bakan kişiler bulmak oldukça zor. Yani çöp bloglar oldukça çok fazla. Haftanın hangi günü blogladıklarını tahmin edebilmek mümkün değil. Bazen günde 4-5 blog yazma gibi bir saçmalık olabiliyor. Yazıyorlar mı emin değilim. Bu grupların sonunun ne olacağı herkes tarafından tahmin edilebiliyordur galiba. Böyle gruplar açmış olmalarının amacı ise okuyucularının yorum yapmasını sağlamak. Ama yorum yapılmasını istiyorlarsa öncelikle oluşturdukları blog’a önem vermeleri gerekir. Yani kopya içeriklerle bloğunuzu yayınlayıp sonrada okuyucum neden yorum yapmıyor dememiz haklı çıkarmaz.

   Yazar bir onca emek verip yazısını oluşturduktan sonra düşünmeye başlıyor. Yazımı nasıl duyabilirler nasıl yorum yapmalarını sağlayabilirim. Yorum emeğin karşılığıdır. Olumlu ve ya olumsuz yorum da olsa yazar yazısına ilgi gösterilmesinden dolayı sevinir. Bu yüzden okuyucuların biraz daha duyarlı olması gerekir. İşte bu noktada Facebook Grupları işe giriyor. Facebookta oluşturulmuş olan gruplar ise yazınızın okunmasına çok önemli katkılar verebiliyor. Gruplarda paylaşılan içerikler bildirimle kullanıcılara ulaştığı için reklam açısından bana göre 1 numaralı rolü oynuyor. Blogları takip ederek yorum yaparak [teşekkürler, başarılar gibi saçma şeyler.] reklam yapmaya çalışanlardan daha fazla katkısı oluyor. Peki bu gruplarda yer alan kitle, grupları nasıl kullanıyor ?

 1.     Blogların Tanıtımı
 2.    Yazılarına Yorum Yaptırmak
 3.    Yazılarının okunmasını sağlamak
   Blogların tanıtımı, reklamı ve yeni yazılmış olan yazıların sosyal medyada paylaşımı çok klasik gelebilir. Ama karşılaştığımda çok şaşırdığım ve güldüğüm kampanyalar gördüm.  Okuyucunun yazılmış olan yazılara tepki vermemesi yüzünden bu yollara başvurulmuş olabileceğine bağladım. “Yorum yapana Yorum yapılır” , “1 Yorum atan 5 yorum atılır” Bu kadarı da olur mu diye düşündüm. Acaba yabancı bloglardada mı böyle oluyor diye düşünmüyorum değil. Emeğe kayıtsız kalmamamız gereklidir. Yazarın oluşturduğu yazıya verilen emeği düşünmemiz gerek.
Ramazan ALTINTOP


9 yorum :

 1. Çok haklı olarak katıldığım bir söz var, ''Yorum emeğin karşılığıdır.''
  Bazen ben de o kadar yazı yazdıkdan sonra bir tek bile yorum almamasına çok karşı geliyor, hatta yazılarımın okunmadığını düşünerek. Yarışmalar sergiliyordum. Yazı içerisine gizli kodlar koyuyordum. ÖRNEK: (C) gibi sonra bir kaç sayfaya birden bu tür kodları koyuyordum. Kelimeyi tamamlayana ödül vermiştim. 2008 yılında Şırnak'a 3 adet bu yolla kitap ödülümüzü vermiştik. :) Bakın bu kadar işleyen bir sisteme göre yine yorumsuz kalan yazılar olunca insan tekrar üzülüyor. Bu sebeple çok nadir yazıyorum. Belki senede 1 yazı. O kadar uzaklaştım yazmaktan. Son günlerde araştırmalara odaklanıyorum. Atolye 'yi piyasaya çıkardıkdan sonra eski enerjimi yakalamaya başlıyordum ki görevli olduğum forum da varken ve ekstra görev aldığım video sayfaları da olunca yazı yazmaya ara verdim. Bir yandan insan istiyorki yazdığım yazı okunsun, takip edileyim. Popüler olayım. Ama kimisi vardır. Yazım okunsun yeterki okunsun der.. Sanırım ben öyle düşünüyorum. Yazını hiç sıkılmadan okudum. Açıkcası o blogları gruplarını merak ettim. Ve yazını beğendim. ;) Cemal

  YanıtlaSil
 2. Ben şahidim Facebook bloga ziyaretçi sağlıyor. Blogumu 1 gün 1 kere Facebookta kendi profilimde paylaştım. Bunu haftada bir yapıyorum. Ziyaretçi sayım min. 30 'du. Şimdi min. 50-60 'a yükseldi. Hemde sadece kendi profilimde paylaşarak. Aşırı bir arkadaş sayımda yok. Bunu twitter hesabımda da yapıyorum.

  Sonuç olarak Sosyal Ağ bloga yarar sağlar diyebiliriz..

  YanıtlaSil
 3. Çok Yararlı Bir Yazı Olmuş Eline Emeğine Sağlık :) Facebook Grublarında 1 Yorum Yapana 5 Yorum Yapılır Konu Açmışken :) 1 kişiden hala 5 yorum bekliyorum hala atmadı yalan dolan işlerle haram yola gidiyolar hadi hayırlısı başarılarının Devamını Dilerim :)

  YanıtlaSil
 4. Bilgilendirme & Teklif

  Facebook Blogger Grubumuza Bekleriz :https://www.facebook.com/groups/blogger.26/
  Ayrıca Ziyaretçi Defterime Değerli Yorumlarını http://kodshop.blogspot.com.tr/p/ziyaretci-defteri.html Beklerim :) İyi Günler
  #Kodshop

  YanıtlaSil
 5. Yazınız çok güzel olmuş ellerinize sağlık . Yazdıklarınıza katılıyorum.Yorum yapılmasını istiyoruz ama hiç düşünmüyoruz diğer yazarlarında aynı düşünceleri paylaştığını onlarında bizlerin yorumlarına ihtiyacı var. Saygılarımla

  YanıtlaSil
 6. Şu sıralar, bloglarda bir isteksizlik var. Bunu çok iyi yazan bloglarda dahi gözlemleyebiliyorum. Bir de şu var, arza göre yazı çıkarma. Alışveriş, moda vesaire. Mesela, bir markanın bitki çayını anlattım. Aslında, çayın adı ile içeriği birbiriyle uyuşmuyordu. Yine de kimler nasıl faydalanabilir? Onları da ekledim. Düşüncemle pratik uyuşmadı. Okunma sayım düşük geldi. Şaşırdım.
  Yurt dışında durum nasıl bilmiyorum. Yalnız, bize göre daha seçici olduklarını düşünüyorum. Ömürleri boyunca kullanabilecekleri faydayı arıyor. Bir dönem İngilizce yazmamı önermişlerdi. Gramer açısından vakıf değilim.
  Ne yazmalı, blog yazarı?
  Blog yazarı, sevdiği ve bildiği bir konuda başarılı olabilir. Mesela, kitap blogu. Kitabı okuyup yorum yapıyor. Kimi konusuna değiniyor. Kimi de dilbilgisi ile birlikte konuyu ve de yorumunu birleştiriyor.
  Kalıcılığı kim sağlar?
  Tabi ki konu, dilbilgisi ve yorumunu da birleştiren. Uzun süre arama motorlarında çıkan da bu blogerlar. Zaman istiyor. Bir de diğer blogger arkadaşlarını ziyaret edip yazılara yorum yapmanız da önemli.
  Çenem düştü. İyi geceler.

  YanıtlaSil
 7. Güzel yazı olmuş ama sitenizin tasarımını degiştirirseniz bence daha çok kişiye hitap edebilirsiniz.

  Buradan daha iyi bir blogger teması indirebilirsiniz

  YanıtlaSil