24 Temmuz 2013 Çarşamba

Blogumu Nasıl Yazıyorum

6 yorumlar
Blogumu nasıl yazıyorum ? Yazımı yazıp yayımlamadan önce hangi aşamalardan geçiyorum. Bugünkü yazımda blogumu hangi aşamalardan geçtikten sonra okuyucularımla buluşturduğumu yazacağım.
Blogumu Nasıl Yazıyorum
1)Blog Konumu bulmak
Blog konusunu bulmak önemli adımlardan biridir. Biraz zordur ve blog konumuzu bulmak zaman alabilir. Bir konu hakkında düşünürken "Blogumda Yazmalı mıyım ?" diye sürekli düşünmelisiniz. Bu yöntemi izlerseniz blog yazarken sıkıntı çekmezsiniz. Ayrıca sürekli not almalısınız. Aklımıza ne geliyorsa not almalıyız. Kısa notlar şeklinde. Bu yüzden yanımızda bu kısa notları yazabileceğimiz not defteri vs. malzemeler taşımalıyız.

2)Yazımızı Tasarlamak
Blog konumuzu bulduktan sonra nasıl yazacağımızı kafamızda tasarlamaya başlarız. Tasarlamak en önemli kısımdır ve yazının uzunluğunu, kitlemize göre uygunluluğu, konunun ilgi çekiciliği olur mu diye düşünmemizi bu bölümde yaparız. Örneğin "Bu yazı çok kısa ayrınca gereksiz.Okuyucularımın da ilgisini çekeceğini sanmıyorum. Başka bir konu bulmalıyım." ve ya "Yazım 3 bölümden oluşacak. Alt başlıklarımın sıralamasını doğru bir şekilde ve akıcılığını bozmayacak şekilde sıralamalıyım.".

3)Yazmak
Kafamızda tasarladıklarımızı yazıya dökme işlemini yaparız. Başlangıcı yapmak önemlidir. İlk adımı attıktan sonra devamı gelir. Hangi adımları sırasıyla uygulayacağımızı tasarladığımız için işimiz biraz daha kolaylaşmıştır. İlk başta aklımıza ne geliyorsa yazmamız en iyisi olacaktır. Çünkü yazdıkça başka fikirlerin aklımıza gelme olasılığı fazladır. Gereksiz yazdıklarımız illaki olacaktır. Bu yüzden yazımızı yazar yazmaz hemen paylaşmamamız gerekir. 1 günde blog yazabilmemiz için en az 7-8 saate ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Ama bu saatleri ben 1 haftaya yayarak yapıyorum. Her gün yazıya bir şeyler eklemek için bir fikir gelebiliyor ve ya yazımızdan çıkarmamız gereken şeyleri daha rahat görebiliyoruz. Heyecana kapılıp hemen paylaşma duygusunu kendimizden uzaklaştırmamız gerekmektedir.

4)Tedbirli Olmak
Yazımızı bir yandan yazıyoruz. Ama benim sizlere birkaç tavsiyem olacak. Kendimde uyguluyorum bu yöntemi. Yazımızı yazıyoruz ama bir yandan da yazımızın yanlışlıkla falan silinmesi durumu olabiliyor. Geri alma işleminde tüm yazınızı kaybedebilirsiniz.(Kendim yaşadım). Kendi bloglarımı sürekli olarak flash diskime arşivime alıyorum.Örneğin blogumun başlığı adında bir klasör oluşturuyorum ve bu klasörün içine yazımda kullanacağım görselleri ve word belgesi içine yazımı kaydediyorum. Sürekli yaptığım bir şey ve kendimi güvende hissetmemi sağlıyor.

5)Son Düzenlemeler
Yazımı yazıyorum fakat hemen paylaşmamamız gerekmekte olduğunu düşünüyorum. Çünkü yazılarımızın illaki eksikleri ve ya fazlalıkları olacaktır. Her gün düzenli saatlerde bloguma girip yazımı bir kez daha okuyorum. Eksiklerinizi görme şansımızın arttığını düşünüyorum. Gereksiz cümlelerimi ve eklemem gerektiğini düşündüğüm cümlelerimi ekliyorum. Bir avantajı daha. Yazımız hakkında yeni fikirlerin aklımıza gelmesi ve hemen sözcüklere dönüştürerek sizlerle paylaşmak
Ramazan ALTINTOP

6 yorum :

 1. Güzel bir paylaşım. :) Emeğine sağlık...

  YanıtlaSil
 2. dostum süper çalışma olmuş Emeğine Sağlık

  YanıtlaSil
 3. Güzel makale. Teşekkürler..

  YanıtlaSil
 4. Emegine Saygı duyuyorum Güzel Bir Yazı Olmuş

  YanıtlaSil
 5. Paylaşım için teşekkürler. Güzel yazı. :)

  YanıtlaSil